اسم پماد که می آید بیشتر به یاد جنبه درمان می افتیم اما پماد هیدروکینون علاوه بر درمان لک های پوستی، به طبع تاثیر بالایی در زیبایی بخشی به پوست دارد و از آن به عنوان قوی ترین کرم ضد لک دنیا یاد میکنند.

پماد هیدروکینون در شکل ها، غلظت ها و برندهای مختلف با قیمت ها و کیفیت های متفاوتی در بازار موجود هستند. اما انتخاب بین انواع این پماد ها نیاز به پیدا کردن آگاهی دارد تا بتوانید بیشترین و بهترین بهره را از این پماد روی پوست خود مشاهده کنید. پس همراه شادی بیوتی باشید تا شما را با سیر تا پیاز پماد هیدروکینون آشنا کنیم.

تاریخچه پماد هیدروکینون

هیدروکینون در سال ۱۸۲۰ کشف شد و تا سال ۲۰۰۶ به عنوان پرفروش ترین و معروف ترین کرم ضد لک در دنیا شناخته می شد. اما قدرت زیاد ضد لکی هیدروکینون بدون عوارض جانبی نبود و مجموعه تحقیقاتی که در سال ۲۰۰۶ انجام شد، نشان داد که استفاده طولانی مدت از کرم های هیدروکینون می تواند عوارض جانبی داشته باشد و احتمال ابتلا به سرطان پوست را افزایش دهد.

به همین دلیل شرکت های داروسازی تحقیقات گسترده ای برای یافتن جایگزین برای پماد هیدروکینون شروع کردند. با این حال کرم هیدروکینون همچنان قوی ترین کرم ضد لک شناخته شده در دنیا بوده و برای لک های تیره و بزرگ یا لک های مقاوم به درمان که با دیگر کرم های ضد لک درمان نمی شوند، مورد استفاده قرار می گیرد و تنها کرم ضد لکی است که می تواند بر روی تمام انواع لک های پوستی اثر داشته و آن ها را درمان کند.

پماد هیدروکینون چیست؟

پماد هیدروکینون یک ترکیب آلی آروماتیک است که در غلظت های ۲ و ۴ درصد برای درمان اشکال گوناگون هایپرپیگمانتاسیون استفاده می شود. این ماده در سال ۱۹۸۲ بر طبق نظریه سازمان غذا و دارو به عنوان ماده ای ایمن، بی خطر و موثر شناخته شد. این ترکیب به طور کلی به روشن شدن سطح پوست کمک می کند و به صورت کرم، ژل، پماد و لوسیون در دسترس است.

هایپرپیگمانتاسیون اصطلاحی است که پوست تیره را توصیف می کند. این تیرگی ها شامل لکه های تیره پوست، لکه های کبدی، لکه های پیری، کک و مک ناشی از بارداری، داروهای هورمونی یا آسیب پوست است. ملانوسیت ها عواملی در پوست هستند که ملانین را می سازند. ملانین هم در واقع همان تولیدکننده رنگدانه های پوست و مو است. در موارد هایپرپیگمانتاسیون به دلیل افزایش تولید ملانوسیت، ملانین بیشتری در پوست ساخته می شود. کرم یا پماد هیدروکینون با کنترل و کاهش تعداد ملانوسیت ها به مرور زمان (تقریباً چهار هفته) پوست را یکنواخت می کند.

روش درمان لک با پماد هیدروکینون

هیدروکینون به دو شکل لک های صورت را درمان می کند: ۱) سلول های رنگ ساز (سلول هائی که دانه های رنگی زیر پوست تولید می کنند) را از بین می برد. ۲) سلول های رنگ ساز را فریب داده، و به سلول ها این پیام را می دهد که دانه های رنگی زیادی زیر پوست تولید شده، در نتیجه سلول های رنگ ساز دیگر دانه های رنگی تولید نمی کنند. 

داشتن همزمان این دو ویژگی باعث می شود که پماد هیدروکینون همزمان هم سلول های تولید کننده رنگ زیر پوست را از بین برده و هم به سلول های باقی مانده پیام دهد که دانه رنگی کمتری زیر پوست تولید کنند و در نتیجه میزان دانه های رنگی تولید شده زیر پوست به شدت کاهش پیدا کرده و پس از مدتی با از بین رفتن لایه سطح پوست که تغییر رنگ داده و لک شده لایه بدون لک و سالم زیرین جایگزین آن شود.

با توجه به اینکه کرم هیدروکینون خاصیت لایه برداری ندارد، بهتر از است همراه با هیدروکینون از یک کرم لایه بردار اسید گلیکولیک یا سالیسیلیک اسید استفاده کنید تا کرم لایه بردار تغییر رنگ داده لک های پوستی را از روی پوست حذف کرده و   کرم هیدروکینون با تاثیر بر سلول های لایه زیرین پوست لکه های پوستی را سریع تر درمان کرده و از بین ببرد.

مزایای استفاده از پماد هیدروکینون

 • یکی از ویژگیهای کرم هیدروکینون کاهش چشمگیر مقدار پیگمانت های (ملانوزوم) موجود در سلول ها و به وجود آورنده لک های پوستی می باشد. جلوگیری از تکثیر پیگمانت ها هم از دیگر ویژگیهای کرم هیدروکینون است.
 • یک وظیفه کرم hydroquinone مهار آنزیم تیروزیناز و کاهش سنتز ملانین و بی رنگ شدن تدریجی لکه های پوستی می باشد.
 • طبق بررسی های به دست امده این کرم دارای AHA جهت لایه برداری از اپیدرم، روشن سازی، جوانسازی پوست ، تحریک تولید سلول های جدید و افزایش رطوبت پوست می باشد.
 • افزایش کلاژن سازی و کاهش چروک های پوستی از دیگر عملکردهای هیدروکینون و کرم هیدروکینون می باشد.
 • کرم hydroquinone دارای ویتامین C است. این ویتامین خواص ضد سرطانی و جلوگیری از سرطان پوست و مهار کننده رادیکال های آزاد را دارا می باشد.
 • جلوگیری از پیری پوست هم از دیگر فواید کرم هیدروکینون است.
 • از دیگر مشخصه های این ماده قابلیت نفوذ زیاد در داخل پوست به عنوان ضد رادیکال آزاد و روشن کننده و ضد التهاب می باشد.

انواع پماد هیدروکینون موثر

 • پماد هیدروکینون به صورت خالص: 

معمولا برای دریافت و مشاهده نتیجه موثر در از بین رفتن لک ها و ایجاد شفافیت و یکدستی پوست از پماد هیدروکینون ۴% استفاده میکنند. از بین تولیدکنندگان پماد هیدروکینون توصیه میکنیم از برندهای ایرانی خرید نکنید و از برندهای اورجینال و معتبر خرید نمایید. پماد هیدروکینون ۴% از برند hydroquinone یکی از بهترین برندهای موجود دنیاست که متخصص در درمان لک های ملاسما است و روشن کنندگی و خاصیت ضد لکی قوی دارد.

 • پماد هیدروکینون به صورت ترکیبی:

 کرم تری لوما  که به تازگی توسط سازمان غذا و دارو تایید شده است، موثرترین درمان ملاسما است زیرا حاوی ترکیبات فعال قدرتمند است. سایر درمان‌ها فقط شامل دو ماده فعال بوده که اثربخشی را بر روی لک‌های بیماران محدود می‌کند. این فرمول جدید می‌تواند لک‌ها را در موارد ملاسما متوسط ​​تا شدید در یک بازه زمانی ۸ هفته‌ای کاهش دهد و به بیمارانی که این بیماری را دارند سریع‌تر از سایر درمان‌های پوستی تسکین دهد.

ترکیب سه گانه شامل ترتینوئین ۰.۰۵% و هیدروکینون ۴% و فلوسینولون استونید ۰.۰۱% که به ترتیب لایه برداری، روشن کنندگی و کنترل التهابات را به همراه دارد. توصیه داریم مزایا و صفر تا صد این ترکیب نوین و موثر را در فروشگاه شادی بخوانید.

موارد استفاده از پماد هیدروکینون

 • جای جوش
 • لکه‌های پیری
 • کک و مک
 • ملاسما
 • علائم پس از التهاب ناشی از پسوریازیس و اگزما

نحوه‌ی عملکرد پماد هیدروکینون

این دارو با مسدود کردن فرایندی در پوست منجر به تغییر رنگ می‌ شود.

هیدروکینون با کاهش تعداد ملانوسیت‌ های موجود در پوست شما، پوست را سفید می‌ کند.

ملانوسیت‌ ها ملانین را تولید می‌ کنند، همان چیزی است که باعث ایجاد رنگ پوست می‌ شود.

در موارد هیپر پیگمانتاسیون، به دلیل افزایش تولید ملانوسیت ،ملانین بیشتری وجود دارد.

با کنترل این ملانوسیت‌ ها، پوست شما با گذشت زمان یکنواخت‌ تر می‌ شود.

برای اثربخشی به طور متوسط ​​حدود چهار هفته طول می‌ کشد.

قبل از دیدن نتایج کامل، ممکن است چندین ماه استفاده مداوم طول بکشد.

نکاتی که هنگام استفاده از پماد هیدروکینون باید در نظر داشته باشید

 • تمام دستورالعمل های موجود در بسته بندی کرم هیدروکینون را دنبال کنید یا طبق دستور پزشک استفاده کنید.
 • قبل از استفاده، مقدار کمی از کرم هیدروکینون را بر روی ناحیه‌ای از پوست که سالم است بمالید و در صورت بروز عوارض جانبی جدی، آن را ظرف ۲۴ ساعت بررسی کنید. اگر ناحیه‌ی آزمایش خارش‌دار، قرمز، پف کرده یا تاول زده است، از کرم هیدروکینون استفاده نکنید.
 • کرم هیدروکینون را در مناطق آسیب دیده‌ی پوست، معمولاً دو بار در روز یا طبق دستور پزشک استفاده کنید.
 • کرم هیدروکینون فقط برای استفاده روی پوست است. در صورت استفاده‌ی نادرست، ممکن است روشنایی ناخواسته‌ی پوست ایجاد شود.
 • از تماس کرم هیدروکینون با چشم‌ها و بینی خودداری کنید. واگر با چشم و بینی برخورد کرد با آب فراوان بشویید.
 • کرم هیدروکینون ممکن است مناطق تحت درمان پوست را نسبت به آفتاب حساس کند.
 • از قرار گرفتن در معرض آفتاب طولانی مدت، غرفه‌های برنزه‌کننده و چراغ‌های خورشیدی خودداری کنید.
 • به طور مرتب از کرم هیدروکینون استفاده کنید تا بیشترین سود را از آن ببرید.
 • برای اینکه بتوانید به یاد بیاورید، هر روز در ساعت‌های مشابه از آن استفاده کنید.
 • اگر وضعیت شما پس از ۲ ماه ادامه یافت یا بدتر شد، به پزشک خود اطلاع دهید.

نحوه استفاده از پماد هیدروکینون

کرم هیدروکینون را روزی یکبار به مدت ۲ تا ۴ ماه باید استفاده نمایید، برای اینکه بتوانید از کرم های ضد لک بهترین نتیجه را برای درمان لک بگیرید، معمولاً بهتر است مراحل زیر را انجام دهید: 

۱) ابتدا صورت تان را با استفاده از یک ژل شستشوی صورت بشویید.

 2) سپس با استفاده از یک کرم یا محلول لایه بردار گلیکولیک اسید یا سالیسلییک اسید، لایه های مُرده و تغییر رنگ داده لک را از روی پوست تان لایه برداری کنید.

 3) پس از آن از کرم ضد لک هیدروکینون استفاده نمایید تا کرم هیدروکینون به خوبی جذب پوست شده و لکه های پوست شما را برطرف کند. 

۴) پس از استفاده از کرم هیدروکینون هم باید حتماً از یک کرم مرطوب کننده مناسب نوع پوستتان (خشک، معمولی، چرب، یا مختلط) استفاده نمائید.

 5) حتما ضد آفتاب بزنید حتی در منزل. ترجیحا یک ضد آفتاب ضد لک داشته باشید و هر ۲ ساعت تا غروب  آن را تمدید کنید. هیدروکینون باعث خشکی شدید پوست می شود و در صورتی که پس از استفاده از کرم هیدروکینون از کرم مرطوب کننده استفاده نکنید، پوست تان قرمز شده و جوش بزنید. به همین دلیل توصیه می کنیم حتماً بعد از استفاده از کرم هیدروکینون از یک کرم مرطوب کننده خوب استفاده نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

ایمیل و شماره همراه شما هرگز نمایش داده نخواهد شد، وب سایت اختیاریست.

دیدگاه:پیام شما
نامنام شما
ایمیلایمیل
وب سایتوب سایت

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.