پوست حساس برای افزایش مقاومت در برابر عوامل تحریک کننده، نیاز به مراقبت های ویژه ای دارد. این مراقبت ها به دو دسته ی پیشگیری و درمان تقسیم می شوند. در این مقاله می خواهیم بیشتر به بحث مراقبت از پوست حساس بپردازیم و اشاره ای نیز به روتین پوست حساس خواهیم داشت.

خصوصیات کلی پوست حساس

برای مراقبت از پوست حساس نیاز داریم تا با خصوصیات کلی آن آشنا شویم. از نظر متخصصین، پوست حساس، در دسته ی پوستهای بسیار خشک قرار می گیرد. این نمونه از پوست ها مستعد آسیب های پوستی مانند جوش،‌ ورم، گر گرفتگی و سرخ شدن هستند  از جمله دلایل حساس شدن پوست می توانیم به خشکی زیاد پوست، قرار گرفتن زیاد در معرض نور خورشید و باد و در نهایت به واکنش در مقابل  ترکیبات موجود در محصولات آرایشی و بهداشتی اشاره کنیم. میزان واکنش ها در همه ی پوستها یکسان نیست و همچنین شکل واکنش ها نیز با یکدیگر متفاوت است. برای اینکه بیشتر با پوست حساس آشنا شوید توصیه می کنم مقاله پوست حساس به چه پوستی می گویند را مطالعه کنید.

چگونه از پوست حساس خود مراقبت کنیم ؟

برای مراقبت از پوست حساس، نیاز داریم تا دو مرحله ی زیر را در پیش بگیریم

پیشگیری

در این مرحله بیشتر با محافظت پوست در برابر آسیب های خارجی سروکار داریم. در اصل برای جلوگیری از تحریک شدن پوست می توانیم نفوذ عامل های التهاب زا را در پوست محدود کنیم و این کار با انجام کارهایی نظیر ایمن ساختن پوست در برابر تابش ماورا بنفش و استفاده از محصولات مناسب پوست حساس میسر می گردد.

درمان

در مرحله ی درمان به بازسازی لایه ی شاخی پوست می پردازیم. این کار از طریق تقویت سلول های بافتی پوست انجام گرفته می شود. زمانی که درمان پوست حساس شکل می گیرد آستانه ی تحمل پوست نیز در مقابل عوامل تحریک زا بالا می رود.

برای درمان و پیشگیری از حساسیت پوستی نیاز دارید تا از یک روتین  روزانه پوست حساس پیروی کنید در ادامه با آن آشنا خواهیم شد.

مراحل روتین مراقبت از پوست حساس

۱- پاکسازی صورت

در مراقبت از پوست حساس، باید پاکسازی صورت را جدی بگیریم زیرا پوست نسبت به گردو غبار، وزش باد و روغن های پخش شده بر صورت در هنگام آشپزی و کرم پودرهای آرایشی بسیار حساس می باشد. برای پاک کردن   آلودگی ها و چربی های اضافی پوست استفاده از روغن های پاک کننده ی ملایم  و میسلار واتر بسیار مفید می باشد. میسلار واتر نمونه ای جدیدی از پاک کننده ها است که از مولکول هایی به نام «میسل» ساخته شده اند. این مولکول ها قادر هستند که تمامی آلودگی ها را بدون اینکه به بافت پوست آسیب بزنند،‌ از بین ببرند. برای پاکسازی صورت خود چند قطره از روغن های پاک کننده یا میسلار واتر را بر روی پنبه بریزید سپس به آرامی بر روی پوستتان ماساژ بدهید. در مرحله ی بعدی با استفاده از شوینده های ملایم مخصوص پوست حساس، صورتتان را شستشو دهید.

 

تونر برای مراقبت از پوست حساس
استفاده از تونر برای مراقبت از پوست حساس الزامی است.

۲- متعادل سازی سطح ph پوست

در گام بعدی برای تسکین حساسیت پوست خود ، باید به فکر متعادل کردن سطح پی اچ پوست خود باشید. خوشبختانه پوستهای حساس برای رسیدن به این هدف می توانند از تونرها استفاده کنند.  شما با استفاده از تونر در برنامه روزانه مراقبت از پوست حساس، صورتتان را به طور عمیق پاکسازی می کنید. به طوری که بقایای آلودگی هایی که در دام منافذ گیر کرده بودند را تمیز می کنید. علاوه بر آن از خشکی شدید پوست بر اثر شست و شو با شوینده نیز جلوگیری می کنید. برای استفاده از تونر، مقداری از آن را بر روی پنبه ای ریخته و با حرکات ضربه ای، آرام بر پوستتان آغشته سازید. دقت کنید که  تونر نیازی به آبکشی ندارد.

۳- آبرسانی پوست

حال که خیالتان از بابت پاکسازی پوستتان راحت شده است وقت آن رسیده است که سراغ استفاده از سرم ها بروید. سرم ها کارایی زیادی برای بهبود وضع حساسیت پوستی تان دارند. استفاده از سرم های آبرسان مشکلاتی از قبیل چین و چروک، خشکی و یا حتی التهاب پوستی را حل می کنند. سرم ها حاوی مواد مغذی فراوانی هستند که بعد از شوینده و تونر قابل استفاده در روتین پوست حساس هستند.

۴- مرطوب کردن پوست

برای اینکه روتین مراقبتی خود را تکمیل کنید نیاز دارید که از مرطوب کننده ها استفاده کنید. مرطوب کننده ها از تبخیر تونر و سرم از روی پوست جلوگیری می کند و موجب نفوذ بهتر محصولات مراقبتی پوست می گردند. در اصل مرطوب کننده سبب به دام انداختن آب و رطوبت در پوست می شود. در طول استفاده از رطوبت رسان های مخصوص پوست حساس، پوستی شاداب و نرمی را تجربه خواهید کرد.

۵- محافظت از پوست

 همه ی پوستها در روتین مراقبتی خود از ضد آفتاب ها به منظور محافظت کردن پوستشان در مقابل اشعه ی نور خورشید استفاده می کنند. شما نیز پس از طی چهار مرحله ی ذکر شده میتوانید  از ضد آفتاب استفاده کنید.

روتین  مراقبت از پوست حساس هر چند وقت یک بار باید انجام شود؟

برای مراقبت از پوست حساس، انجام روتین مراقبتی روزانه ضروری است. زیرا شما هر روز در معرض آلودگی ها و چربی های زائد پوستی هستید. علاوه بر این پوستهای حساس مستعد خشکی شدید نیز هستند بنابراین استفاده ی روزانه از محصولات مراقبتی پوست به کاهش حساسیت پوستی تان کمک می کند . نکته‌ی قابل ذکر این است که تعداد دفعات این محصولات در طول روز را کنترل کنید. برای مثال استفاده از شوینده‌ی ملایم  و تونر،  تنها یکبار در طول روز کافی است. بقیه ی موارد ذکر شده در روتین پوست حساس را با توجه به میزان حساسیتی که دارید می توانید کم یا زیاد کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

ایمیل و شماره همراه شما هرگز نمایش داده نخواهد شد، وب سایت اختیاریست.

دیدگاه:پیام شما
نامنام شما
ایمیلایمیل
وب سایتوب سایت

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.