شناخت نوع پوست چگونه است؟

تشخیص نوع پوست اگر به طور صحیح انجام گرفته شود مسلم است که  استفاده از محصولات مراقبتی  از پوست  نیز نتیجه ی بهتری خواهد داد. چرا که اگر در تشخیص نوع پوست خود دچار اشتباه شوید ممکن است با آسیب های پوستی نظیر جوش صورت،‌ خشکی بیش از حد پوست و چین و چروک مواجه شوید. بنابراین شناخت نوع پوست برای داشتن پوستی زیبا قدم اول می باشد. قبل از اینکه سراغ نحوه ی تشخیص نوع پوست برویم بهتر است ابتدا نگاهی به انواع پوست کنیم. در حالت کلی پوست ها به پنج دسته تقسیم میشوند. این دسته ها شامل موارد زیر می باشند.

 • پوست خشک
 • پوست چرب
 • پوست مختلط
 • پوست حساس
 • پوست نرمال

برای آشنایی بیشتر درباره ی راه شناسایی نوع پوست، تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

شناسایی نوع پوست

تشخیص نوع پوست برای مراقبت از آن ضروری است

تست خانگی برای تشخیص نوع پوست

در اصل برای تشخیص نوع پوست خودتان ، لازم است که آزمایشی را انجام دهید این آزمایش دارای مراحلی است که در زیر به آنها اشاره کرده ایم

 • مرحله ی اول: در مرحله ی نخست پوست خود را با یک پاک کننده ی ملایم شست و شو دهید. به گونه ای که صورتتان عاری از هر گونه آرایش و چربی های اضافی باشد.
 • مرحله ی دوم: صورت خود را با یک حوله ی نرم خشک کنید. و از استفاده ی هر گونه مرطوب کننده پرهیز کنید.
 • مرحله ی سوم: به پوست خود دست نزنید و اجازه بدهید یک ساعت در حالت طبیعی خود باشد. پس از این مدت به تغییرات پوست خود توجه کنید. این تغییرات میتواند به صورت زیر باشد.
 • خشک: اگر در پوست خود احساس کشیدگی و خارش میکنید نوع پوست شما خشک است
 • چرب: اگر پوست شما برق میزند و شاهد چربی های اضافه نیز روی آن  هستید بنابراین  نوع پوستتان چرب است.
 • مختلط: اگر فقط در ناحیه تی خود شاهد درخشش پوستتان هستید و بقیه ی اجزای صورتتان معمولی یا خشک است پوست مختلطی دارید. ناحیه تی همان بخش پیشانی، بینی و چانه ی صورت است.
 • نرمال: هرگاه پس از یک ساعت میزان چربی و خشکی پوستتان متعادل بود از پوست معمولی  یا نرمال برخوردار هستید.
 • حساس: اگر رنگ پوستتان تغییر کرد و دچار خارش و سوزش در اجزای صورتتان شدید نوع پوستتان حساس است.
تست تشخیص نوع پوست

با استفاده از تست خانگی نوع پوست خود را تشخیص دهید.

پوست من چرب است یا خشک؟

یکی دیگر از راه های تشخیص نوع پوست، شناخت ویژگی های آنها است. هنگامی که به شناخت کافی از پوست خود رسیدید به راحتی می توانید به سوالاتی نظیر پوست من چرب است یا خشک؟ چگونه میتوانم از پوستم مراقبت کنم؟ و… پاسخ دهید. ما در ادامه سعی کرده ایم به تمامی ویژگی های هر نوع پوست اشاره کنیم و نیز راجع به راه های درمان آنها نیز صحبت کرده ایم.

پوست خشک چگونه است؟

در  هنگام تست تشخیص نوع پوست،  ممکن است با یکی از رایج ترین نوع پوستها یعنی پوست خشک مواجه شوید. در اصل خشکی پوست نوعی آسیب پوستی است که امکان دارد در تمام سنین اتفاق بیفتد. و  علت اصلی  آن میتواند ژنتیک،  عدم مراقبت صحیح از پوست، زیاد قرار گرفتن زیر نور خورشید و بیماری های داخلی باشد. افرادی که پوست خشکی دارند از کشیدگی و سوزش آن رنج میبرند. این افراد مستعد پیری زودرس و چین و چروک پوستی هستند و مدام با مشکل پوسته پوسته شدن صورت مواجه هستند. علاوه بر این از علائم پوست خشک داشتن منافذ ریز بر روی گونه ها است. با توضیحاتی که ذکر شد به راحتی میتوانید به سوال  پوست خشک چگونه است؟ پاسخ دهید

راه شناسایی پوست خشک

برای شناسایی پوست خشک میتوانید تست های زیادی انجام دهید. برای مثال با استفاده از پد خشک یا دستمال کاغذی میتوانید به چربی و یا خشکی پوست خود پی ببرید برای اینکار ابتدا دستمال کاغذی را بر روی اجزای صورت خود کشیده و سپس زیر نور خورشید بگیرید و میزان چربی روی آن را بررسی کنید. اگر چربی روی دستمال کاغذی قابل مشاهده بود پوست چربی دارید. در غیر اینصورت نوع پوست شما خشک است.

راه های درمان پوست خشک

برای  درمان خشکی پوست نیاز دارید تا از یک روتین مناسب پوست خشک استفاده کنید . در برنامه ی روزانه ی خود باید از محصولات مناسب پوست خشک استفاده کنید. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه مطالعه ی  مقاله ی راهکارهای خانگی رفع خشکی پوست کمک بسیاری به شما خواهد کرد.

پوست چرب چگونه است؟

به دلیل فعالیت بیش از حد غدد چربی، چربی های اضافی در نواحی صورت تولید می گردند. افرادی که پوست چرب دارند معمولا از وجود انواع جوش بر پوست خود رنج میبرند. از علل های رایج چرب بودن پوست میتوان به مواردی مانند نوسانات هورمونی،‌ رژیم غذایی ناسالم و آرایش های سنگین اشاره کرد. علائم کامل در مورد پوست چرب را میتوانید در مقاله ای تحت عنوان “هر چه باید در باره پوست چرب بدانید” میتوانید مطالعه کنید.

راه تشخیص پوست چرب

تشخیص پوست چرب از سایر پوست ها بسیار آسان تر است. زیرا افرادی که صاحب این نوع پوست هستند پس از شستن صورت در تمام نواحی صورت خود شاهد درخشش زیاد در پوست هستند و همچنین منافذ بزرگی نیز دارند داشتن منافذ بزرگ خود زمینه ساز پیدایش جوش بر روی پوست چرب است.

محصولات مناسب پوست چرب چیست؟

برای درمان چربی پوست باید سراغ استفاده از محصولات مناسب پوست چرب بروید و نیز از یک روتین مناسب پوست  چرب  پیروی کنید. مقصود از روتین همان مراقبت های منظم به وسیله ی محصولات پوستی است برای اطلاع بیشتر  میتوانید به صفحه ی دسته بندی محصولات پوست چرب در فروشگاه اینترنتی شادی بیوتی مراجعه کنید.

نوع-پوست-من-چگونه است

با تشخیص نوع پوست خود، انتخاب بهتری در استفاده از محصولات پوستی خواهید داشت

پوست مختلط چگونه است؟

پوست مختلط ترکیبی از چربی و خشکی پوست است به طوری که ناحیه ی تی صورت (پیشانی، چانه،‌ بینی) چرب هستند و سایر نقاط آن خشک می باشند. از علل ترکیبی بودن پوست میتوان به وراثت، تولید بیش از حد چربی در ناحیه ی تی و استفاده نادرست از محصولات پوستی اشاره کرد. تمامی نشانه های پوست مختلط را در این مقاله میتوانید مطالعه کنید

نحوه شناسایی پوست مختلط چگونه  است؟

برای شناسایی پوست مختلط می توانید از تست خانگی ذکر شده در ابتدای مقاله استفاده کنید و یا میتوانید از راههای دیگری مانند کشیدن دستمال کاغذی بر اجزای صورت نیز استفاده کنید. اگر پس از کشیدن پد خشک مشاهده کردید که تنها نواحی تی صورت چرب هستند پوست شما از نوع مختلط است.

محصولات مناسب پوست مختلط

برای درمان پوست مختلط، نیاز دارید تا از محصولات مناسب پوست مختلط استفاده کنید. با مراجعه به دسته بندی محصولات  پوست مختلط ،‌ میتوانید  پاک کننده ها، تونرها،‌ مرطوب کننده های و… مناسب پوست خود را مشاهده کنید. برای محافظت اصولی از پوست خود به مقاله روتین مراقبت روزانه از پوست مختلط سری بزنید.

به چه پوستی حساس می گوییم؟

از ویژگی های بارز پوست حساس میتوان تحریک پذیری سریع،  داشتن التهاب، خارش،‌ خشکی و قرمزی پوست اشاره کرد. اینگونه پوست ها پس از استفاده از محصول جدید سریع تحریک می شود و در گرمای زیاد سرخ و برافروخته  می شود و پس از اصلاح نیز جوش های ریز و درشتی میزند.

چه محصولاتی مناسب پوست های حساس هستند؟

کسانی که پوست حساس دارند بایداز محصولاتی که فاقد رنگ و رایحه های مصنوعی هستند استفاده کنند و توجه داشته باشند که  در ترکیبات آنها از مواد شیمیایی تحریک کننده و قوی استفاده نشده باشد. برای اطلاع از محصولات مناسب پوست خود میتوانید به دسته بندی محصولات پوست حساس مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

ایمیل و شماره همراه شما هرگز نمایش داده نخواهد شد، وب سایت اختیاریست.

دیدگاه:پیام شما
نامنام شما
ایمیلایمیل
وب سایتوب سایت

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.