اگر حدود ۵ یا ۱۰ سال قبل بودیم احتمالا حرف از شستشوی صورت که میشد چیزی جز صابون به ذهنمان نمی آمد اما امروزه با تکنولوژی رو به جلوی صنعت مراقبت از پوست، روش ها و ترکیبات بسیاری برای شستشوی صورت درنظر گرفته شده که آسیب های پوستی را به حداقل و صفر میرساند.

بنابراین در این مرحله بسیار مهم است که شوینده صورت مناسب پوست خود را بیابید و به شکل صحیحی از آن استفاده کنید تا به بهترین نتیجه پوست خود برسید و در دراز مدت از سلامت پوست خود مراقبت کنید.

همراه شادی بیوتی باشید تا با هم به بررسی انواع شوینده ها بپردازیم.

آیا صورت خود را با صابون بشوییم؟

خیلی ها مایل هستند برای پاک کردن پوست حتما از پاک کننده ای که نیاز به آبکشی داره استفاده کنند چون حس تمیزی بیشتری به آنها میدهد و اولین گزینه ای که به ذهنشان میرسد، استفاده از صابون است. اما امروزه عوارض صابون برای پوست، بویژه پوست حساس ثابت شده است و به هیچ عنوان توصیه نمیشود.

به دلیل نوع ترکیباتی که در صابون وجود دارد نمی توان از آن انتظار داشت فقط چربی های اضافی که روی سطح پوست جمع شده‌اند را پاک کند. چون صابون یک پاک کننده قوی است که تمام چربی پوست را از بین می برد. به همین دلیل است که بعد از استحمام و استفاده از صابون، احساس خشکی و کشیدگی پوست را کاملا حس خواهید کرد.

شوینده صورت مناسب چگونه کار می کند؟

شوینده صورت مناسب محصولی مبتنی بر آب ( اغلب فرمولاسیون ژل ، فوم ،نوار یا پودر ) می باشد که وقتی روی پوست شما ماساژ داده شود بسیار کدر و تیره  می‌ شود .آنها همچنین اغلب حاوی مواد قابض بیشتری برای کمک به مبارزه با تولید روغن و چربی هستند .خاصیت کف کنندگی و خاصیت قابض شوینده صورت به این معنی است که واقعاً منافذ را تمیز کرده و چربی را از بین می برد .برای کسانی که پوست چرب دارند استفاده از یک فیس واش می تواند بسیار مفید باشد.

با این حال افرادی که دارای انواع پوست خشک ،حساس ،مختلط یا معمولی هستند ممکن است احساس کنند که فیس واش صورت برای پوست آنها خیلی خشن و آزار دهنده است .اگر چربی پوست خود را بیش از حد حذف کنید می تواند منجر به احساس سفتی ،خشکی یا کشیدگی پوست شود .

نحوه تشخیص نوع پوست

تشخیص نوع پوست به شما کمک می‌ کند با اطلاعات کافی و درست، از پوست خود محافظت کنید. به طور کلی ۵ نوع پوست مختلف داریم که با مشاهده بخش‌ های مختلف بدن می‌ توانید بفهمید پوست شما از کدام نوع است

 • پوست چرب: پوست چرب با تولید سبوم بیش از حد باعث براق به نظر رسیدن پوست و ایجاد احساس چربی می‌ شود. افرادی که پوست چرب دارند، منافذ پوستی بزرگ، لکه‌ های ناشی از آکنه و جوش‌ های پوستی دارند.
 • پوست خشک: پوست خشک، معمولاً مات و خشن بوده و ممکن است پوسته‌ پوسته شود. عدم کشسانی، انعطاف‌ پذیری کم و خطوط پوستی و چروک در جوانی از مشخصات پوست خشک است. به علاوه اگر پوست خشک به طور مرتب آبرسانی و مرطوب نشود، دچار خارش یا تحریک خواهد شد.
 • پوست نرمال: افرادی که پوست نرمال دارند، احساس خشکی یا چربی بیش از حد نمی‌ کنند. پوست نرمال، مستعد ایجاد چروک، پوسته‌ پوسته شدن، سفتی و چرب شدن نیست. منافذ پوست‌ های نرمال به طور کلی کوچک هستند، بافت پوست صاف بوده و کمتر ایجاد حساسیت و لکه می‌ کند.
 • پوست مختلط: پوست‌ های مختلط ترکیبی از پوست‌ خشک و چرب هستند. مثلاً ممکن است پوست کمر شما چرب و پاها و دست‌ هایتان خشک باشد.
 • پوست حساس: افرادی که پوستی حساس دارند، صرف نظر از نوع پوست (چرب، خشک، مختلط یا نرمال) احساس خارش، سوزش، تورم، خشکی و قرمزی را تجربه کنند. این حساسیت ممکن است به علت وجود عوامل تحریک‌ کننده خارجی و محیطی یا رنگ‌ ها، مواد شیمیایی، لوازم آرایشی و عطر ها باشد.

یک شوینده صورت مناسب چه خواص و ویژگی‌هایی دارد؟

در طول روز، پوست شما با بسیاری از باکتری‌ ها، آلودگی‌ ها، ویروس‌ ها و سلول‌ های پوستی مرده در تماس است. شستشوی روزانه صورت، این آلودگی‌ ها را از بین برده و به صورت شما طراوت می‌ بخشد. اگر صورت خود را نشویید، پوست شما با یک لایه ضخیم از تمام این ذرات ناسالم پوشانده می‌ شود و از نفوذ سایر محصولات سالم و ضروری برای پوست جلوگیری می‌ کند.

موارد زیر مزایای استفاده روزانه از شوینده صورت مناسب است:

۱. آبرسانی: شستشوی مناسب صورت (همراه با استفاده از کرم مرطوب‌ کننده مناسب) فاکتور مهمی‌ است که کمک می­‌ کند پوست شما همیشه مرطوب بماند. پوست کم آب، زبر، چروکیده و پیر به نظر می‌ رسد. شستشوی پوست به شما کمک می‌ کند تا سطح pH آن را کنترل کنید و به پوست شما اجازه می‌ دهد آب کافی و محصولی که از آن استفاده کرده‌ اید را جذب کند. شوینده ژلی آبرسان ، نرم کننده و تسکین دهنده پوست Skin Hydration Cleansing با داشتن سیتریک اسید + عصاره ی گیاه سنتلا+ گلیسیرین موجب رطوبت رسانی و آبرسانی عمیق به پوست میشود. گلیسیرین + آلانتوئین+ عصاره ی گیاه سنتلا موجب نرمی ، لطافت ، صافی و ابریشمی شدن در شوینده ژلی آبرسان میشود.

۲. شفافیت پوست: غدد کوچک زیر پوست شما با تولید چربی، از خود در برابر خطرات محیطی محافظت می‌ کنند. این غدد از فولیکول‌ های موی شما به عنوان درهایی برای ورود به پوست استفاده کرده و چربی را به لایه خارجی پوست هل می‌ دهد و با این کار مانعی ایجاد کرده تا از فتح پوست شما توسط باکتری‌ ها و ذرات خطرناک جلوگیری کند. شوینده سفیدکننده دکتر راشل ، پوست را پاکسازی و لایه برداری می کند تا آرایش، چربی و آلودگی را به طور موثر پاک کند و به پوست شما درخشندگی طبیعی و آبرسانی فوری می بخشد.

شوینده سفیدکننده دکتر راشل یک شوینده صورت مناسب است که پوست را برای استفاده از سایر محصولات آماده می کند و در عین حال رنگ پوست را یکدست تر می کند. فرمول کرمی آن، روغن آرایش، آلودگی و مواد زائد را از منافذ پاک می کند تا پوستی سالم داشته باشید. حاوی ترکیبات آربوتین و نیاسینامید در این شوینده پاک‌ کننده، همچنین به آرامی لایه‌برداری می‌کند و گردش سلولی را برای محو کردن لکه‌های تیره و تغییر رنگ تشویق می‌کند.

۳. پیشگیری از آکنه: تجمع بیش از حد آلودگی روی پوست می‌ تواند فولیکول‌ ها را مسدود کرده و چربی، ذرات عرق و سلول‌ های مرده پوست را به دام بیندازد. از آنجا که هیچ چربی برای محافظت از پوست وجود ندارد، باکتری‌ ها وارد فولیکول شده، باعث التهاب و در نهایت بروز آکنه می‌ شوند.

شوینده تی تری یا درخت چای محصولی موثر برای شستشو صورت است که حاوی عصاره درخت چای و نعنا است. این شوینده  با خواص ضد باکتریایی و ضد التهابی روغن درخت چای، به پوست شما کمک می‌کند تا از آکنه‌ها، جوش‌ها و ترک‌های چربی ناشی از آلودگی‌های محیطی و آرایش پاک شود.

 • خاصیت ضد باکتریایی: این شوینده صورت حاوی خواص ضد باکتریایی روغن درخت چای است که باکتری ها و میکروب های پوست را از بین می برد و از بروز جوش جلوگیری میکند.
 • تمیزکننده عمقی: فرمولاسیون ملایم این شوینده با حفظ رطوبت پوست، آلودگی‌ها و آرایش را از پوست پاک می‌کند و به پوست شما تازگی و طراوت می‌بخشد.
 • آبرسان: استفاده منظم از شوینده تی تری باعث آبرسانی پوست می شود

۴. ضد پیری: استفاده از یک شوینده صورت به عملکرد صحیح محصولات ضد پیری کمک می‌ کند. شوینده شیر الاغ لاو جوجو حاوی شیر الاغ طبیعی، این شوینده به پوست کمک می‌کند تا آرایش و آلودگی‌های روزانه را به طور موثر و بدون ایجاد تنش از پوست پاک کند. ویتامین‌ها و آنتی‌اکسیدان‌های موجود در این شوینده به پوست کمک می‌کنند در برابر آسیب‌های محیطی مقاومت کند و جلوی پیری زودرس را بگیرد.

انواع شوینده های صورت کدام‌اند؟

در ادامه می‌خواهیم شما را با انواع شوینده صورت مناسب، همچون ژل‌ های شستشو یا ژل های شوینده، پاک کننده های کرمی، فوم های شستشو یا فوم های شوینده، شوینده های روغنی، شوینده های رسی، میسلار واترها، شوینده های پودری و در نهایت صابون ها آشنا کنیم:

۱. ژل: ژل شستشوی صورت، غلظتی ژل مانند و شفاف دارند. آن‌ها معمولاً برای پاک‌کنندگی عمیق صورت، باز کردن منافذ مسدودشده با آلودگی، از بین بردن چربی اضافه و کشتن باکتری‌های ایجادکننده آکنه، ساخته می‌شوند. آن­ها خاصیت ضدعفونی‌کنندگی دارند و می‌توانند پوست شما را لایه‌برداری کنند. این نوع شوینده برای فردی با پوست مختلط تا چرب عالیست.

۲. کرمی: این پاک‌کننده‌ها معمولاً بسیار غلیظ، کرمی و دارای ترکیبات آبرسان مانند روغن‌های گیاهی هستند. آن­ها بسیار نرم بوده و پوست شما را به آرامی و بدون از بین بردن چربی‌های طبیعی تمیز می‌کنند. همچنین شوینده‌های کرمی می‌توانند شیری یا مثل لوسیون به نظر برسند. این شوینده‌ها بهترین پاک کننده صورت برای پوست خشک و حساس هستند.

۳. فوم: این نوع شوینده بسیار سبک است. شستشو با این محصولات، مثل شستشو با شوینده‌های کرمی و ژل شروع شده و بعد از مالیدن بین دستانتان به کف نرم تبدیل می‌شود. مانند شوینده‌های ژل این شوینده‌ها چربی اضافه روی پوست‌تان را از بین می‌برند و برای انواع پوست مختلط تا چرب مناسب‌اند.

۴. روغنی: شستشوی پوست­تان با روغن ممکن است بسیار عجیب به نظر برسد، خصوصاً اگر شما پوست چربی داشته باشید، اما اکثر کارشناسان اینطور فکر نمی‌کنند. استفاده از یک شوینده روغنی راهی عالی برای پاک کردن آلودگی‌هاییست که منافذ پوست­تان را مسدود می‌کند، از جمله آرایش ضدآب. از آن­جا که این شوینده‌ها پوست شما را خشک نمی‌کنند، برای بیشترین انواع پوست مناسب هستند.

۵. رس: این شوینده به جذب‌کننده قوی معروف است و با بیرون آوردن چربی و سموم از منافذ، پوست را تمیز می‌کند. آن‌ها برای افرادی که پوست نرمال تا چرب دارند، مناسب است.

روتین پوستی برای روشن شدن پوست

اما روتین پوستی مناسب برای روشن شدن پوست شامل چه مواردی است؟ توصیه می کنیم:

 • حتماً حداقل روزانه یک بار از ژل شستشو صورت استفاده نمایید.
 • در هفته ۲ مرتبه پوست را اسکراب و لایه برداری کنید.
 • از محصولات حاوی ویتامین C استفاده نمایید.
 • با کرم مرطوب کننده و آبرسان به خوبی پوست را آبرسانی نمایید.

روزی چند بار صورت را بشوییم ؟

اینکه هر چند وقت یکبار باید صورت خود را تمیز یا بشویید مسلما یکی از بزرگترین بحث ها در دنیای مراقبت از پوست است به حدی که زمانی که از افراد مختلف می‌پرسید با پاسخ های متفاوتی روبرو می شوید . با این حال طبق ادعای آکادمی پوست آمریکا بهتر است آن را به دو بار در روز (صبح و شب) محدود کنید  و همچنین زمانی که عرق می کنید پوست خود را بشویید .

در نهایت جواب مناسب برای این پرسش به نوع پوست شما بستگی دارد ،به عنوان مثال برخی افراد با تمیز کردن یا شستن پوست خود هر شب احساس خوبی دارند اما فقط صبح ها با آب شستشو می دهند یا از میسلار واتر استفاده می کنند .در نقطه ی مقابل بسیاری متوجه می‌شوند که پوست شان هنگام تمیز کردن یا شستن صبح و عصر بهترین حالت را دارد .در موارد نادری نیز بعضی از افراد نیز  با شستن صورت خود در طول روز ( حوالی ظهر ) تمیز و پاکسازی کامل می شود .

دیدگاهتان را بنویسید

ایمیل و شماره همراه شما هرگز نمایش داده نخواهد شد، وب سایت اختیاریست.

دیدگاه:پیام شما
نامنام شما
ایمیلایمیل
وب سایتوب سایت

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.