ترانگزامیک اسید یا ترانکزامیک اسید یکی از مواد نه چندان شناخته شده اما موثر در مراقبت از پوست است. احتمالا شما برای اولین بار است که نام این اسید را می‌ شنوید اما ترانگزامیک اسید با تاثیر چشمگیری که در بهبود وضعیت پوست دارد از نظر ها مخفی نخواهد ماند.

این ماده اثری عالی در روشن کردن پوست و از بین بردن لکه‌ های پوستی دارد و می‌ تواند ملازما، هایپر پیگمنت‌ ها لک‌ های ناشی از جای جوش را به راحتی درمان کند. این ماده به عنوان یک سرم درمانی پس از پاکسازی پوست و قبل از استفاده از محصولات مراقبتی مثل مرطوب کننده و ضد آفتاب به کار می‌ رود.

ترانگزامیک اسید

انواع لک پوستی

سلول هایی در پوست وجود دارند که “ملانوسیت ها” نام دارند. این سلول ها وظیفه تولید رنگدانه پوست یا همان ملانین را بر عهده دارند. میزان ملانین تولید شده توسط این سلول ها، تعیین کننده رنگ طبیعی پوست افراد است که عمدتا به ژنتیک آنها وابسته است. هر چند که ملانوسیت ها، تحت تاثیر عوامل محیطی مانند اشعه فرابنفش (UV)، تغییرات هورمونی، التهاب، زخم، اگزما، برخی از بیماری های زمینه ای و داروها نیز می تواند تحریک شده و ملانین بیشتری تولید کنند که این امر می تواند منجر به تیره تر شدن رنگ پوست و یا حتی ایجاد لک گردد.

لک ها بر اساس شکل و عامل ایجاد کننده انواع مختلفی دارند. شایع ترین انواع لک شامل، لک های ناشی از نور آفتاب (لنتیژن)، لک های پس از التهاب (Postinflamatory hyperpigmentation)، کک و مک و ملاسما می باشد.

البته به یاد داشته باشید که برخی عوامل قارچی و باکتریایی و بیماری های زمینه ای نیز می توانند سبب ایجاد لک گردند و در این موارد ابتدا باید علت زمینه ای ایجاد لک، بررسی و درمان گردد.

لازم به ذکر است در صورتی که لک به صورت منتشر در بدن پخش شده و یا در نواحی از بدن ایجاد شده که در معرض سایش و یا نور آفتاب نبوده است، بهتر است قبل از انجام هر گونه اقدامی حتما با پزشک مشورت نمود.

ترکیبات ضد لکی زیادی در بازار مانند هیدروکینون، کوجیک اسید، آربوتین، ترانگزامیک اسید، گلیکولیک اسید، سیستئامین، نیاسین آمید و ویتامین ث وجود دارد و هر روزه نیز، ترکیبات جدیدی شناسایی می شوند و به این لیست اضافه می گردند.

ترانِگزامیک اسید چیست؟

ترانِگزامیک اسید ترکیبی است محلول در آب. این ماده از لیزین (Lysine) که خود نوعی آمینو اسید است استخراج می شود. استفاده اصلی ترانگزامیک اسید، برای کمک به تسریع انعقاد خون است و این ماده می تواند با از بین بردن پلاسمینوژن ها (پروتئینی که باعث تخریب ساختار منعقد کننده های خون در بدن می شوند) باعث بند آمدن سریعتر خون ریزی در همه نواحی بدن شود.

برای مثال اگر بعد از کشیدن دندانتان خونریزی دارید، استفاده از دهان شویه هایی که حاوی ترانگزامیک اسید هستند می توانند باعث بند آمدن خونریزی لثه شما شوند. همچنین برای خانمهایی که در دوره پریودی خونریزی زیادی دارند، استفاده از قرص ترانِگزامیک اسید می تواند باعث کاهش این خونریزی شود.

اما در کنار کمک به انعقاد خون، جدیدا و طبق آزمایشات انجام شده بر روی آنها، ترانگزامیک اسیدها توانسته اند بطور قابل توجهی باعث کاهش لکه ها و تیرگیهای پوست نیز بشوند. همانطور که در بالا گفتیم، ترانِگزامیک اسید می تواند روی کارکرد پلاسمینوژن ها تاثیر بگذارد.

پلاسمینوژنها پروتئین ها یا آنزیمهایی در بدن هستند که در مجاورت نور آفتاب یا نورهای فرابنفش، ماده ای به نام پلاسمین می سازند. این پلاسمین اضافه می تواند باعث تولید ملانین بیشتر روی پوست و در نتیجه ایجاد لکه و یا تیرگی روی آن شوند. این تیرگی ها می توانند بصورت لکه های متمرکز روی برخی نواحی پوست و یا گسترده و پخش در کل پوست ایجاد شوند. استفاده از ترانگزامیک اسید می تواند به مرور زمان باعث کاهش موثر این لکه ها روی پوست شود ولی این فرایند به زمان نیاز خواهد داشت و معمولا برای گرفتن نتیجه باید از ترانگزامیک اسید به مدت ۸ تا ۱۲ هفته استفاده شود.

طبق آزمایشات انجام شده، ۲ تا ۵ درصد ترانگزامیک اسید می تواند به خوبی از عهده کاهش تیرگیها و لکه های پوست برآید. البته برای گرفتن بهترین نتیجه باید از ترانگزامیک اسید در کنار سایر ترکیبات روشن کننده پوست مانند نیاسینامید و ویتامین سی و یا ترکیبات گیاهی روشن کننده پوست مانند عصاره لیکوریس استفاده شود. به علاوه، تحقیقات زیادی نیز در مورد تاثیر ترانگزامیک اسید روی کاهش ملاسما نیز انجام شده و طبق آنها، این ترکیب می تواند تاثیر خیلی خوبی روی کاهش ملاسمای شدید پوست داشته باشد. معمولا روشهای زیادی برای دریافت مقادیر مورد نیاز ترانگزامیک اسید وجود دارد. این ترکیب می تواند از طریق اعمال روی پوست، خوردن قرصهای حاوی ترانگزامیک اسید و یا تزریق وارد بدن شود. البته طبق تحقیقی جداگانه معلوم شد که استفاده از قرص می تواند بهترین راه برای دریافت این ترکیب باشد.

نحوه استفاده از محصولات موضعی ترانِگزامیک اسید

خوشبختانه ترانگزامیک اسید بافتی پایدار دارد و در کنار سایر ترکیبات مراقبت از پوست تغییر ماهیت نمی دهد و می توان از آن در کنار هر روتینی استفاده کرد. البته این را هم بدانید که دفعه اول استفاده از هر نوع ترکیب مراقبت از پوستی می تواند باعث حساسیت پوستی شود، مخصوصا اگر پوستی حساس دارید. پس قبل از استفاده از هر نوع محصول موضعی حاوی ترانگزامیک اسید بهتر است مقدار کمی از آن را روی بازویتان بمالید و ۲۴ تا ۴۸ ساعت صبر کنید. اگر بعد از این مدت واکنش آلرژیکی مانند خشکی، قرمزی و یا خارش مشاهده نکردید می توانید با خیال راحت از آن محصول استفاده کنید.

دو روش برای استفاده از محصولات موضعی حاوی ترانگزامیک اسید وجود دارد. اگر تعداد تیرگیها و لکه های پوستتان کم است می توانید از محصول خود بطور نقطه ای استفاده کنید. روزها، از این محصول فقط روی تیرگیها مالیده و روی آن از یک ضد آفتاب با اس پی اف ۳۰ و یا بالاتر استفاده کنید.

غروبها نیز به همان روش و روی آن نیز مرطوب کننده اعمال کنید. ولی اگر تعداد تیرگیها و لکه های پوستتان زیاد است می توانید این محصول را روی تمام صورتتان پخش کنید. صبح ها بعد از پاکسازی و اعمال سرمهای لایه بردار (در صورت نیاز)، از این محصول استفاده، و روی آن می توانید سرم روشن کننده دیگری مانند نیاسینامید یا آربوتین را اعمال کنید.

روی آنها نیز باید از یک کرم ضد آفتاب استفاده کنید. غروبها بعد از پاکسازی پوست، ابتدا از سرم روشن کننده یا لایه بردار (در صورت نیاز) و روی آن از محصول حاوی ترانگزامیک اسید خود استفاده کنید. بهتر است روی آنها نیز از یک سرم آبرسان یا کرم مرطوب کننده استفاده کنید.

ترانگزامیک اسید چه مضراتی برای پوست دارد؟

طبق نظر کارشناسان، ترانگزامیک اسید ترکیبی امن برای استفاده موضعی در انواع پوست محسوب می شود و عوارض زیادی ندارد. تنها ضرری که ترانگزامیک اسید می تواند برای پوست داشته باشد، احتمال ایجاد حساسیت پوستی است و اگر از آن به درستی استفاده شود، احتمال ایجاد آن نیز به خوبی کاهش خواهد یافت.

البته از آنجا که این ترکیب تازه وارد دنیای زیبایی شده است و همچنان تحقیقات بیشتری باید روی آن انجام شود، نمی توان با قاطعیت گفت که این ترکیب کاملا بی ضرر است. به همین خاطر نیز پیشنهاد می کنیم قبل از استفاده از محصولی که حاوی ترانگزامیک اسید است، با یک پزشک متخصص نیز مشورت کنید.

در آخر نیز باید بگوییم با اینکه که ترانِگزامیک اسید موضعی می تواند به خوبی لکه های تیره پوستتان را کاهش دهد ولی نباید به آن به چشم دارو نگاه کرد و این ترکیب نمی تواند لکه های تیره پوست را بطور کامل درمان کند.

نکاتی برای استفاده از ترانگزامیک اسید

  • استفاده از ضد آفتاب هایی که پوست را در برابر هر دو اشعه UVA و UVB محافظت نماید، الزامی است. کرم های ضدآفتاب را باید نیم ساعت قبل از خروج از منزل استفاده کرد و در صورت قرارگیری مقابل نور آفتاب هر ۳ ساعت آن را تجدید کرد.
  • بسیاری از افراد ضدآفتاب را به اندازه کافی استفاده نمی کنند، برای اینکه بدانید چقدر ضدآفتاب برای هر قسمت از بدن باید مصرف کرد، به مقاله “لک چیست و چگونه آن را درمان کنیم” مراجعه نمایید.
  • استفاده از سایر وسایل محافظتی در برابر نورآفتاب مانند کلاه، دستکش، لباس آستین بلند و غیره در محلی که لک وجود دارد می تواند موثر باشد.
  • استفاده از شوینده و مرطوب کننده مناسب می تواند به روند درمان و داشتن پوستی زیبا کمک کند.
  • با توجه به اینکه در بسیاری از محصولات ضد لک لایه بردار وجود دارد، استفاده از ترکیات لایه بردار تنها باید با نظر پزشک صورت گیرد.
  • در طول درمان، استفاده از لیزر یا مزوتراپی تنها با نظر پزشک مجاز است.

هشدارهایی درباره مصرف ترانگزامیک اسید

  • این دارو در موارد زیر باید با احتیاط مصرف شود: بیماران مبتلا به نقص دید رنگی، هماتوری شدید ( در صورت احتمال انسداد میز راه دارو نباید مصرف شود) خونریزی زیر عنکبوتیه، عیب کار کلیه، سابقه یا استعداد ابتلا به ترومبوز.
  • در درمان طولانی مدت بیماران مبتلا به آنژیوادم ارثی، معاینه منظم چشم و انجام آزمون‌های کار کبد در پیگیری وضعیت بیمار اهمیت دارند.
  • اسیدترانکسامیک از راه تزریقی باید با سرعت حداکثر mg/min 100 تجویز شود تا از افت فشار خون جلوگیری شود.

خرید ترانگزامیک اسید

کرم ترانگزامیک اسید ۶٪، یک کرم پوستی مرطوب کننده است که حاوی ترکیبی از ترانکسامیک اسید و مواد مرطوب کننده می باشد. این کرم، برای درمان لکه های پوستی، کاهش التهاب و آکنه‌های سطحی و زیرین مناسب است.

برای خرید و مشاهده این محصول کلیک کنید.

ترانگزامیک اسید

ترانکزامیک اسید، یک ماده فعال است که به صورت قرص یا کرم مورد استفاده قرار می‌گیرد و برای درمان لکه های پوستی و بهبود رنگ پوست موثر است. این ماده فعال با کاهش فعالیت آنزیم‌های پروتئولیتیک، که باعث پایین آمدن سطح ملاسما پوست می‌شوند، بهبود رنگ پوست را ایجاد می‌کند.

این کرم با حاوی ترانکسامیک اسید ۶٪، کمک می‌کند تا پوست شما مرطوب شود و بهبود لکه‌های پوستی بخصوص لکه‌های آفتاب، لکه‌های سنی و لکه‌های ملانین برطرف شود. همچنین با ایجاد تعادل pH پوست، علائم التهابی و آکنه‌های سطحی و زیرین را کاهش می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

ایمیل و شماره همراه شما هرگز نمایش داده نخواهد شد، وب سایت اختیاریست.

دیدگاه:پیام شما
نامنام شما
ایمیلایمیل
وب سایتوب سایت

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.