احتمالا یادتان می آید که زمستان ها وقتی سرما میخوردید از طریق میوه هایی چون پرتغال به سراغ ویتامین سی میرفتید و حس میکردید که پس از گذراندن دوران نقاهت، چقدر پوستتان هم بهتر به نظر میرسد.

اما این روزها تب استفاده از ویتامین سی نه تنها از طریق رژیم غذایی بلکه استفاده مستقیم بر پوست هم بالا رفته است و سرم ویتامین سی جزو محصولات پر طرفدار این روزها شده است. اگر شما هم مایل هستید بدانید چرا استقبال گسترده ای از این محصول وجود دارد و یا چه تاثیرات و خطراتی برای پوست به دنبال دارد. همراه ماجراجویی های ما درباره سرم ویتامین سی باشید.

سرم ویتامین سی مورد علاقه متخصصان پوست به دلیل توانایی آن در روشن کردن پوست، از بین بردن‌ هایپر پیگمانتاسیون و کند کردن علائم پیری مانند خطوط ریز و چین و چروک، یک محصول پوستی فوق العاده است که مقرون به صرفه است. اگر چه ویتامین C را در رژیم غذایی خود دریافت می‌ کنیم، هیچ راهی برای تضمین این که این ویتامین مستقیماً به پوست شما می‌ رسد یا خیر وجود ندارد. استفاده از بهترین سرم‌ ویتامین سی و سایر محصولات موضعی مستقیم‌ ترین راه برای بهره‌ مندی از فواید این ویتامین است.

سرم چیست؟

سرم یک محصول مراقبت از پوست است که شما آن را بعد از شستشوی پوست و قبل از کرم مرطوب کننده مناسب استفاده می‌ کنید. این محصول ترکیبات قوی را مستقیم به پوست می‌ رساند.

سرم از مولکول‌ های کوچکی ساخته شده تا بتواند در عمق پوست نفوذ کند و مقدار زیادی از مواد مفید را به پوست برساند. همین ویژگی‌، باعث شده سرم وسیله‌ ای مناسب برای هدف قرار دادن آسیب‌ هایی مثل چین و چروک‌ ها باشد.

ویتامین سی چیست؟

ویتامین سی یا همان اسکوربیک اسید‌، یک ویتامین محلول در آب است که در بدن انسان ساخته نمی‌ شود. همین مسئله آن را به یک ریز مغذی ضروری برای انسان تبدیل می‌ کند که باید آن را از طریق رژیم غذایی روزانه خود دریافت کنید.

ویتامین سی همچنین در بدن به‌ عنوان آنتی‌ اکسیدان عمل کرده و از سلول‌ ها در برابر آسیب ناشی از مواد شیمیایی مضر موسوم به رادیکال‌ های آزاد محافظت می‌‌کند.

رادیکال‌ های آزاد در اثر سوخت‌ و ساز درون سلولی، آلودگی هوا، سیگار کشیدن و اشعۀ ماورای‌ بنفش به وجود آمده است و این ویتامین می‌ تواند از بدن در برابر آسیب ناشی از آن‌ ها محافظت کند. به علاوه ویتامین سی به عملکرد بهتر سایر آنتی‌ اکسیدان‌ ها مانند ویتامین E و A در بدن کمک می‌ کند.

خواص سرم ویتامین سی

 • آنتی‌اکسیدان قوی: ویتامین C یک آنتی‌اکسیدان قوی است که می‌ تواند از پوست در برابر آسیب‌ های اکسیداتیو و آلودگی محافظت کند. این ویتامین می‌ تواند تولید رادیکال‌ های آزاد را کاهش داده و به حفظ جوانی و سلامت پوست کمک کند.
 • تقویت ترکیبات کلاژن: ویتامین C نقش بسیار مهمی در تقویت ساختار کلاژن دارد. کلاژن، پروتئینی است که باعث ایجاد استحکام و انعطاف‌پذیری در پوست می‌ شود. مصرف ویتامین C می‌ تواند تولید کلاژن را تقویت کند و به حفظ جوانی و ایجاد پوستی سفت و لاغر کمک کند.
 • روشن‌کنندگی پوست: ویتامین C می‌تواند روشنایی پوست را افزایش دهد و لکه‌ های تیره و آفتابی را کاهش دهد. این ویتامین می‌ تواند عملکرد ملاحظه‌ کننده تیروزیناز را بهبود داده و تولید ملانین (پیگمنت پوستی) را کاهش دهد.
 • آبرسانی و نرم‌کن ویتامین C می‌تواند روشنایی پوست را افزایش دهد و لکه‌ های تیره و آفتابی را کاهش دهد. این ویتامین می‌تواند عملکرد ملاحظه‌کننده تیروزیناز را بهبود داده و تولید ملانین (پیگمنت پوستی) را کاهش دهد.
 • ضدپیری: ویتامین C به عنوان یک آنتی‌ اکسیدان، به تولید کلاژن در پوست کمک می‌ کند و علائم پیری را کاهش می‌ دهد. این ویتامین می‌ تواند خطوط ریز و چین و چروک‌ های پوست را کاهش داده و پوست را جوان‌ تر و لطیف‌ تر نمایان کند.
 • کاهش لکه‌ های تیره: ویتامین C قابلیت کاهش تولید ملانین را در پوست دارد که عامل اصلی تشکیل لکه‌ های تیره و جای‌ گذاری ناهنجار رنگ پوست می‌ باشد. با استفاده مرتب از ماسک ویتامین C غلیظ، می‌ توانید لکه‌ های تیره روشن شده و ترک‌ های رنگی روی پوست را کاهش دهید.
 • محافظت در برابر آفتاب: ویتامین C علاوه بر آنکه به تولید کلاژن کمک می‌کند، پوست را نیز از آسیب‌ های ناشی از اشعه مضر UV آفتاب محافظت می‌ کند. این ویتامین عملکرد ضد اکسیدانی دارد و می‌ تواند در جلوگیری از آسیب سلولی پوست به دنبال تابش آفتاب موثر باشد.
 • روشن کننده پوست: استفاده از ویتامین C غلیظ به عنوان ماسک می‌ تواند به روشن شدن و تقویت لوکس پوست کمک کند
 • جوانسازی پوست: سرم ویتامین سی می‌تواند تاثیرات مثبتی روی فیبروبلاست ها داشته باشد. فیبروبلاست ها سلول‌ هایی هستند که در تولید و بازسازی کلاژن، پروتئینی که به ساختار و قوام بافت های مختلف بدن کمک می‌ کند، نقش دارند. ویتامین C یک عامل ضروری در فرآیند های ساخت و ترمیم کلاژن است.

طرز استفاده از سرم ویتامین سی

یک قاعده کلی، محصولات مراقبت از پوست باید از نظر قوام از «رقیق‌ ترین» تا «غلیظ‌ ترین» استفاده شوند.

 • صورت خود را بشویید.
 • از تونر استفاده کنید.
 • از سرم ویتامین سی استفاده کنید. رطوبتی که روی دست شما باقی مانده را به گردن و دکلته بکشید.
 • از یک مرطوب کننده استفاده کنید (مرطوب کننده شما باید بعد از سرم ویتامین C شما بیاید – قانون ” رقیق‌ ترین تا غلیظ‌ ترین ” را به خاطر بسپارید.)
 • کرم دور چشم مورد علاقه خود را بزنید.
 • کرم ضد آفتاب بزنید و اجازه دهید کامل جذب پوست شود.
 • آرایش خود را شروع کنید.

یکی از بهترین ویژگی های سرم ویتامین سی این است که می‌ توان آن‌ ها را به عنوان یک لایه پایه زیر هر محصولی که در صبح استفاده می‌ کنید استفاده کرد، زیرا سرم‌ های خوب هرگز احساس چسبندگی نمی کنند و آرایش شما را خراب نمیکنند.

چرخه شیمیایی ویتامین سی برای جوانسازی پوست

ویتامین سی نقش مهمی در تولید انرژی سلولی دارد. در واقع، این ویتامین در فرآیند تبدیل گلوکز به انرژی (فرآیند گلیکولیز) و همچنین در فعالیت میتوکندری‌ ها (سازمان های سلولی مسئول تولید انرژی) نقش دارد. ویتامین C به عنوان یک آنتی‌ اکسیدان، در محافظت از میتوکندری‌ ها در برابر آسیب‌ های اکسیداتیو کمک می‌ کند. این ویتامین می‌تواند رادیکال‌ های آزاد را کاهش داده و از ایجاد آسیب در میتوکندری‌ ها جلوگیری کند.

از آنجا که میتوکندری‌ ها مسئول تولید انرژی در سلول‌ها هستند، حفظ سلامت آنها تاثیر مستقیمی در عملکرد سلولی و تولید انرژی دارد. علاوه بر این، ویتامین C در فرآیند گلیکولیز نیز نقش دارد. گلیکولیز فرآیندی است که گلوکز را به پایروویت (مولکول کوچکی) تبدیل کرده و انرژی (ATP) را تولید می‌ کند. ویتامین C می‌ تواند به عنوان یک کمک‌ کننده ضروری در برخی از مراحل گلیکولیز عمل کند و فرآیند تولید انرژی را بهبود بخشد. بنابراین، ویتامین C نقش مهمی در تولید انرژی سلولی دارد و حفظ سلامت میتوکندری‌ ها و بهبود فرآیند گلیکولیز را تسهیل می‌ کند.

یک سرم ویتامین سی غلیظ می‌ تواند تاثیرات بسیار مثبتی بر روی پوست داشته باشند. ویتامین C یک آنتی‌ اکسیدان قوی است که در محافظت از پوست در برابر آسیب‌ های ناشی از عوامل خارجی نقش مهمی دارد. ویتامین C نقش مهمی در ساخت کلاژن دارد، زیرا نیاز برای هیدروکسیلاسیون پرولین و لیزین در فرآیند تولید کلاژن وجود دارد. این ویتامین عامل لازم در فرآیند هیدروکسیلاسیون است که در آن این دو آمینو اسید به نسبتی بیشتر به هیدروکسی پرولین و هیدروکسی لیزین تبدیل می‌ شوند.

این تغییرات شیمیایی مهم برای ایجاد پل هیدروژنی داخل زنجیره کلاژن و ایجاد ساختار سه‌ بعدی متمایز آن ضروری هستند. علاوه بر این، ویتامین C به عنوان یک آنتی‌اکسیدان قوی عمل می‌ کند و از آسیب‌ های اکسیداتیو در سلول‌ ها جلوگیری می‌ کند. آسیب‌ های اکسیداتیو باعث کاهش سرعت تولید کلاژن و تخریب آن می‌ شوند، بنابراین مصرف ویتامین C می‌ تواند این روند را کنترل کند و فرآیند ترمیم بافت را تسریع کند. بنابراین، استفاده از سرم ویتامین سی ممکن است باعث افزایش ساخت و ترمیم کلاژن توسط فیبروبلاست ها شود و در نتیجه منجر به بهبود وضعیت پوست و بافت های دیگر شود.

یک سرم ویتامین سی خوب چه ویژگی هایی دارد؟

با این حال، استفاده از سرم ویتامین سی باید بر اساس تایپ پوستی شما انتخاب شود تا علاوه بر سازگاری با شرایط پوستی شما، بهترین نتیجه را بر پوست شما ایجاد کند.

 • پوست خشک

ترکیبات موجود در کرم روشن کننده و ضد پیری ویتامین سی علاوه بر فواید ویتامین سی بر صورت، نرمی و لطافت مناسب را برای پوست شما به ارمغان می آورد. این محصول شبیه بوتاکس عمل میکند و خاصیت ضد پیری بسیارعالی دارد که موجب سفتی و استحکام پوست، پیشگیری و درمان چین و چروک های پوست و طور قطعی میشود. توصیه میکنیم ترکیبات، خواص و اطلاعات کامل این محصول را مشاهده کنید.

 • پوست نرمال

سلول بنیادی هیدرولیز شده و انواع عصاره های مختلف در محصول سرم روشن کننده و شفاف کننده پوست ویتامین سی سبب شده تا درمان آسیب های پوستی ناشی از آکنه، لک و چروک های پوستی به صورت عمقی صورت گیرد و جوانی را نه تنها در ظاهر بلکه در دراز مدت به پوست شما بازگرداند.

 • پوست چرب

هیچ چیز بیشتر از استفاده از ماسک برای کنترل ترشح چربی در پوست کارساز نیست! ماسک ورقه ای ویتامین Vitamin Mask ekel که دارای ویتامین H است، رطوبت رسانی ،ابرسانی ،افزایش گردش خون ،ضد آکنه و جوش ،پاکسازی کننده است که مجموعا میتواند تمام نیاز پوست چرب را فراهم کند و علاوه بر این به خودی خود به طور کامل بر تمام نواحی صورت به صورت یکدست پخش خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

ایمیل و شماره همراه شما هرگز نمایش داده نخواهد شد، وب سایت اختیاریست.

دیدگاه:پیام شما
نامنام شما
ایمیلایمیل
وب سایتوب سایت

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.