پوست صورت به دلیل افزایش حجم الودگی های محیطی، در معرض آسیب های جدی قرار گرفته است. برای پاک کردن این آلودگی ها به چیزی فراتر از صابون نیازمند هستید. متخصصین زیبایی پوست بر این عقیده هستند که فیس واش یا ژل شستشو بهترین وسیله برای پاکسازی صورت است. از این رو مجله ی زیبایی شادی بیوتی قصد دارد تا اطلاعات دقیقی درباره ی فیس واش در اختیارتان بگذارد.

شوینده های صورت چه کاربردی دارند

به شوینده های مخصوص صورت، فیس واش  نیز می گوییم. شوینده هایی نظیر صابون، فوم، پن و ژل شستشو در دسته ی فیس واش ها قرار می گیرند و همگی به منظور پاکسازی آلودگی ها و چربی های زاید از سطح پوست صورت کاربر دارند شما میتوانید جهت خرید فیس واش به صفحه مربوطه مراجعه کنید.  در عصر جدید با به کار بردن ترکیبات جدید در شوینده های صورت، دیگر نگران خشکی زیاد پوست و التهاب بعد از استفاده از شوینده ها نخواهید بود و تنها می توانید با انجام مراقبت هایی نظیر استفاده از مرطوب کننده ها و آبرسان ها از بروز آسیب های پوستی جلوگیری کنید. علاوه بر آن با استفاده از شوینده های صورت، اندازه ی منافذ پوستی نیز کاهش پیدا می کند و از پیدایش  جوش های سرسیاه و سر سفید هم پیشگیری می کند. به سایر کاربردهای شوینده های صورت که در زیر قید کرده ایم توجه کنید

  • افزایش شادابی و طراوت پوست
  • افزایش گردش خون پوست
  • آبرسانی پوست
  • لایه برداری ملایم پوست
  • روشن شدن رنگ پوست

برای آشنایی بیشتر با فیس واش، دلایل استفاده از آن و انواع آن  تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

استفاده از فیس واش یک ضرورت است

چرا باید از فیس واش استفاده کرد

امروزه با پیشرفت دنیای پوست و زیبایی، پزشکان ژل صورت یا فیس واش را برای پاکسازی صورت بهترین گزینه می دانند. قبل از پیدایش ژل های شستشو، مردم از صابون برای شستن صورتشان کمک می گرفتند زیرا صابون با داشتن ترکیباتی نظیر نمک و اسیدهای چرب تولید شده، به راحتی از پس تمیز کردن صورت بر می آمد. اما با گذشت زمان پزشکان به این نتیجه رسیدند که صابون با از بین بردن چربی ها و باکتری های مفید از سطح پوست، سبب تخریب لایه  ی بیرونی پوست می گردد و استفاده ی طولانی مدت از آن سبب پیدایش چین و چروک های پوستی می گردد. با توجه به مطالب ذکر شده در پاسخ به این  که چرا باید از فیس واش استفاده کنیم؟ باید بگوییم که ژل های شستشو، اغلب از ترکیبات ضد التهابی و تنظیم کنندگی پی اچ صورت بهره برده اند بنابراین استفاده از آنها برای پاکسازی صورت در مقایسه با صابون ها، عاقلانه تر می باشد. افزون بر این زمانی که از صابون ها برای پاک کردن صورت استفاده می کنیم ناچار هستیم که صابون ها را بر پوستمان سایش دهیم این کار نیز سبب آسیب رسیدن به لایه ی محافظتی پوست می گردد. حال آنکه در اعمال ژل های شستشوی صورت نیازی به سایش ابزاری بر صورت نداریم.

نقش فیس واش ها در روتین مراقبتی پوست

اولین مرحله در تمامی روتین های مراقبتی پوستی، پاکسازی پوست است. این پاکسازی نیز با استفاده از فیس واش میسر می گردد. زمانی که صبح از خواب برمیخیزید ابتدا باید به فکر زدودن آلودگی ها از صورت خود باشید در ادامه نیز زمانی که شبها به رختخواب می روید نیز باید پاکسازی صورت تان را تمدید کنید بنابراین می توانیم بگوییم که فیس واش ها آغاز کننده و پایان بخش روتین مراقبتی پوستی محسوب می گردند. نکته ی قابل ذکر این است که برای گرفتن نتیجه بهتر در روتین مراقبتی پوستی باید سراغ شوینده های مخصوص پوست خودتان بروید در ادامه می توانید با فیس واش مخصوص پوست خود آشنا شوید.

فیس واش مخصوص انواع پوست
هر پوست فیس واش مخصوص به خودش را دارا است.

فیس واش ها چه انواعی دارند؟

فیس واش در انواع و اقسام مختلف برای پوستهای مختلفی ساخته شده است. برای آشنایی بیشتر با انواع آنها به موارد زیر توجه کنید.

۱- فیس واش مخصوص پوست های چرب

پوستهای چرب، حیاتی ترین نوع پوستها برای استفاده از فیس واش هستند. چرا که این نمونه از پوستها دائما در معرض افزایش ترشحات چربی و نیز جذب آلودگی ها قرار دارند. برخی از افراد برای زدایش چربی های پوست خود به سمت صابون می روند اما همانطور که گفتیم صابون ساختاری قلیایی دارد و پی اچ پوست را نامتعادل می سازد علاوه بر آن صابون به صورت کامل از روی پوست پاک نمی شود . از این رو می توانیم نتیجه بگیریم که بهترین انتخاب برای شستشوی پوست چرب، فیس واش می باشد. استفاده از ژل های شستشوی صورتی که حاوی ترکیباتی نظیر سالیسیلیک اسید، گلیکولیک اسید،  بنزوئیل پراکسید باشد برای پاکسازی پوستهای چرب مفید است. این روزها پزشکان به این نتیجه رسیدند که وجود چربی های مفید در صورت، در تنظیم میزان ترشحات چربی زیر پوستی نقش مهمی دارد بنابراین اگر در ترکیبات ژل های شستشو با روغن هسته انگور، انار و جوجوبا و یا امثال اینها مواجه شدید نگران نباشید و با خیال راحت از آن استفاده کنید.

۲- فیس واش مناسب پوست های خشک

اگر پوست خشکی دارید و از سوزش و پوسته پوسته گی آن کلافه گشته اید حتما اعتقادی به شستشوی روزانه ی پوستتان با استفاده از شوینده ندارید و می پندارید این کار سبب تشدید خشکی پوستتان می گردد. باید بگوییم شما سخت در اشتباه هستید پوست خشک نیز در طول روز در معرض آلودگی های محیطی قرار دارد و راه رهایی شما استفاده نکردن از فیس واش ها نیست بلکه برای داشتن پوستی سالم و مرطوب باید سراغ انتخاب شوینده های مخصوص پوست خشک بروید این شوینده ها حاوی ترکیباتی ملایم و تسکین دهنده ی پوست شما هستند. که با قرار دادن آنها در روتین مراقبتی پوستتان شاهد پیشرفت میزان رطوبت پوستتان خواهید بود.

 

۳- فیس واش مخصوص پوست های معمولی

افرادی که پوست نرمال دارند نیز باید به فکر پاکسازی صورتشان باشند. زیرا هرگونه سهل انگاری  در امر پاکسازی صورت نرمال، با گذر زمان با پوستی خشک یا چرب روبرو خواهید شد. برای نتیجه گیری بهتر در شستشوی صورت از طریق ژلها، سراغ محصولی بروید که در فرمولاسیون آن از هیالورونیک اسید (آبرسان قوی پوست) به کار برده شود و در مقابل از استفاده ی شوینده هایی با ترکیبات صابونی و الکلی پرهیز کنید. و در انتها به خاطر داشته باشید که نرمال بودن پوستی دلیلی برای استفاده نکرده از شوینده ها نمی باشد.

فیس واش مناسب پوست مختلط
افرادی که پوست مختلط دارند می توانند همزمان از دو نوع فیس واش استفاده کنند.

۴- فیس واش مناسب پوست های مختلط

مقصود از پوست مختلط، یعنی شما به طور همزمان صاحب پوستی خشک و چرب هستید از این رو مراقبت از آن کمی دشوار به نظر می رسد. امروزه فیس واش مخصوص پوست ترکیبی یا مختلط نیز روانه ی بازار گشته اند اما برای مراقبت های بیشتر می توانید قسمت های خشک صورت را را با استفاده از ژل های شستشوی پوست خشک و نیز قسمت های چرب صورت یعنی ناحیه (پیشانی، بینی و چانه) را با ژل شستشوی پوست چرب بشویید.

دیدگاهتان را بنویسید

ایمیل و شماره همراه شما هرگز نمایش داده نخواهد شد، وب سایت اختیاریست.

دیدگاه:پیام شما
نامنام شما
ایمیلایمیل
وب سایتوب سایت

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.