برنامه روزانه مراقبت از پوست چرب

روتین مراقبت روزانه پوست چرب به معنای برنامه ای مداوم ، روزانه و ملایم است که از پوست های پرب محافظ کرده و چربی آنها را کنترل کرده و باعص شادابی و صاف و شفافی آن شود . هر نوع پوستی نیازمند مراقبت روزانه است تا شادابی ولطافت داشته باشد . اما قبل از انجام مراقبت های پوستی باید نوع پوست خود را بشناسیم تا با استفاده صحیح از محصولات پوستی متناسب با نوع پوستمان بتوانیم بهتر به آن رسیدگی های لازم را انجام دهیم . در این مقاله به روتین محافظت روزانه از پوست چرب میپردازیم . همانطور که در مقاله قبلی ویژگی ها پوست چرب را بیان کردیم یکی از مهم ترین نشانه های پوست چرب منافذ بزرگ و جوش های سرسیاه هستند. یکی از روشهای کنترل چربی پوست و کوچک کردن منافذ باز پوست و درمان جوش های سرسیاه ، رسیدگی مداوم و اصولی و پیروی از برنامه مراقبتی از پوستمان است.

روتین روزانه پوست چرب ،‌ توسط متخصصین و کارشناسان پوست طراحی شده است.  آنها در مراقبت های پوست چرب دو نکته ی مهم را در نظر گرفته اند. نکته ی اول اینکه از محصولات تخصصی پوست چرب استفاده کنیم و نکته ی دوم اینکه این محصولات را چگونه و در چه زمانی استفاده کنیم .در اصل روتین روزانه پوست چرب از چهار محور اصلی تشکیل شده است. این محورها شامل موارد زیر است.

 • پاکسازی صورت
 • مرطوب کنندگی و آبرسانی پوست
 • استفاده از محصولات درمانی
 • محافظت از پوست

در ادامه به شرح بیشتر این مراحل از روتین پوست چرب خواهیم پرداخت با ما همراه باشید.

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن روتین-روزانه-مراقبت-از-پوست-چرب.jpg است

مراحل مراقبت روزانه پوست چرب

مرحله ی اول روتین پوست چرب

مرحله ی اول روتین روزانه پوست چرب،‌ پاکسازی صورت است. این مرحله نیز از سه بخش تشکیل شده است. این بخش ها شامل موارد زیر است.

 • شوینده: استفاده از شوینده برای پاکسازی صورت الزامی است. کسانی که پوست چرب دارند باید از شوینده ها ی مخصوص پوست خود استفاده کنند. شوینده ها در شکل های گوناگونی مانند ژل ، کرم،‌ فوم و صابون قرار دارند. شوینده ی پوست چرب باید به کنترل چربی پوست بپردازد. به یاد داشته باشید خشکی بیش از حد پوست پس از شست و شوی صورت ، خود عاملی برای چربی و جوش های صورت محسوب میشود. بنابراین حتی الامکان سراغ ژل های شست و شوی صورت با ترکیبات گیاهی مانند عصاره چای سبز ، آویشن و .. بروید. زیرا شوینده های گیاهی به نرمی و لطافت پوست کمک میکنند. و علاوه بر آن از خشکی و کشیدگی صورت نیز جلوگیری میکنند. شما میتوانید در طول روز دو نوبت صورت خود را با استفاده از شوینده ها پاکسازی کنید. یکبار صبح و یکبار شب استفاده از آنها برای شست و شوی صورت کافی است.
 • تونر یا تونیک: پس از شست و شوی صورت ، برای حفظ تعادل پی اچ صورت ، نیاز دارید که از تونر های مناسب پوست چرب استفاده کنید. تونرها محلولهای آبکی مانندی هستند که برای پاکسازی عمیق صورت به کار برده میشوند. علاوه بر آن نرمی و لطافت خاصی نیز به صورت می بخشند. پس از استفاده از تونرها نیازی به آبکشی ندارید. شما در طول روز حداقل دو بار میتوانید از آنها استفاده کنید.
 • اسکراب: در بخش سوم از پاکسازی صورت، نوبت به اسکراب لایه برداری می رسد. کسانی که پوست چربی دارند و میزان جوش های آن ها خفیف تا متوسط است. میتوانند در طول هفته حداکثر دو بار خصوصا در فصل پاییز و زمستان صورت خود را با استفاده از اسکراب ها لایه برداری کنند. اسکراب صورت موجب کمرنگ شدن جای جوش ها و نیز تاثیر بیشتر محصولات درمانی بر پوست می گردد.
پاکسازی صورت مرحله اول در روتین پوست چرب

پاکسازی صورت مرحله اول در روتین پوست چرب

مرحله ی دوم روتین پوست چرب

در روتین روزانه پوست چرب مرحله ی دوم مرطوب کردن و آبرسانی پوست است. استفاده از مرطوب کننده ها تاثیر زیادی در بهبودی چربی پوست و آکنه های حاصل از آن دارد. البته به شرطی که در هنگام انتخاب آن نوع پوست خود را در نظر بگیرید. یک مرطوب کنند ه ی خوب برای پوست های چرب باید ویژگی های زیر را دارا باشد.

 • سبک باشد و دارای قدرت نفوذ بالایی باشد
 • غلظت آن کم باشد به عبارتی آبکی باشد.
 • غیر کومدون زا باشد. و موجب جوش های سرسیاه یا سر سفید روی پوست نگردد
 • مناسب پوست های چرب و مستعد جوش باشد.

پوست هیدراته و مرطوب در مقایسه با پوست خشک به درمان پاسخ بهتری می دهد. بنابراین حتی کسانی که پوست چرب دارند نیز در مراقبت های پوست چرب نیاز به مرطوب کننده دارند.

مرحله ی سوم روتین پوست چرب

پس از پاکسازی و مرطوب کردن صورت ،‌ در روتین روزانه  پوست چرب نوبت به مرحله ی استفاده از محصولات درمانی میرسد. این محصولات شامل دو دسته است. که در زیر به آنها اشاره میکنیم.

 • محصولات مراقبتی که حاوی مواد ضد جوش هستند و به درمان جوش ها کمک میکنند.
 • داروها یا پمادهایی که توسط پزشکان برای درمان پوست چرب  تجویز شده است.

استفاده از این محصولات پس از پاکسازی صورت و مرطوب کردن آن مجاز است. زیرا یکی از عوارض این داروها خشکی و التهاب پوست است. همانطور که گفت شده صورت تمیز و هیدراته نسبت به داروهای ضد جوش پاسخ بهتری می دهد.

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن روتین-روزانه-پوست-چرب-به-تنظیم-چربی-پوست-کمک-میکند..png است

روتین روزانه پوست چرب به تنظیم چربی پوست کمک میکند.

مرحله ی چهارم روتین پوست چرب

آخرین مرحله در روتین روزانه پوست چرب ،‌ محافظت از پوست به وسیله ی ضد آفتاب است. استفاده از ضد آفتاب مناسب پوست های چرب کمک زیادی در تنظیم ترشحات غدد چربی میکند. به یاد داشته باشید که استفاده از ضد آفتاب فقط مناسب وقت هایی که زیر نور خورشید هستید نیست. بلکه  در هر مکانی که هستید باید از آن استفاده کنید. برای بهره گیری از خواص ضد آفتاب میتوانید هر سه ساعت یکبار حدود دو و نیم بند انگشت از کرم را بر روی صورت خود مالش دهید. ضد آفتاب مناسب برای پوست های چرب باید کنترل کننده ی چربی پوست نیز باشد. علاوه بر آن با پس مصرف ضد آفتاب نباید احساس سنگینی  و چربی زیاد بر پوست خود بکنید. بنابراین باید قوام سبکی نیز داشته باشد. و به سرعت جذب پوست شود. در نهایت از پوست در مقابل اشعه ی مضر نور خورشید محافظت کند.

سایر نکات در روتین پوست چرب

برای نتیجه گیری بهتر در استفاده از محصولات درمانی پوست چرب ،‌ ناچار هستید در روتین روزانه پوست چرب به تغذیه و سلامت روانی خود نیز توجه زیادی کنید. زیرا روش های از بین بردن چربی پوست ،‌ فقط در استفاده ی موضعی محصولات بهداشتی خلاصه نمی شود. بلکه باید از درون به سلامت بدنی و روانی خود توجه کنید. شما میتوانید با به کارگیری نکات زیر در زندگی روزانه میزان چربی پوستتان را در حالت تعادل نگه دارید.

 • از میوه ها و سبزیجات در رژیم غذایی خود استفاده کنید.
 • دور فست فودها و سرخ کردنی ها را خط قرمز بکشید.
 • آب فراوان بنوشید.
 • شبها به موقع به رختخواب بروید.
 • از مالش و دستکاری صورتتان دست بردارید.
 • از میزان استرس تان در زندگی کم کنید. برای اینکار ورزش یوگا بهترین گزینه است.
 • کمتر در آیینه خیره شوید. هیچ کس کامل نیست. این کار میزان استرس روزانه تان را افزایش می دهد.
 • با انجام آزمایش مطمئن شوید که مشکلاتی از قبیل کیست تخمدان،‌ کبد چرب و اختلالات هورمونی ندارید. زیرا دلیل عمده ی چربی پوست در بزرگسالان بیماری های  درونی است.

دیدگاهتان را بنویسید

ایمیل و شماره همراه شما هرگز نمایش داده نخواهد شد، وب سایت اختیاریست.

دیدگاه:پیام شما
نامنام شما
ایمیلایمیل
وب سایتوب سایت

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.