فرقی نمی کند آسمان آفتابی باشد یا ابری، در هر حالت  ​​اشعه خورشید قادر است  میلیاردها ذره فوتون در واحد  ثانیه را به سمت ما ارسال کند.  اشعه‌های کالیدوسکوپی، شامل اشعه ماورا بنفش نیز  هستند؛ اشعه‌ ی ماورا بنفش یا  uv سبب  آفتاب سوختگی، پیری زودرس و سرطان پوست می‌ گردد. از این رو استفاده از ضد آفتاب بهترین گزینه است مقاله زیر جامع‌ترین  راهنمای خرید  ضدآفتاب است.

چگونه ضدآفتاب مناسب انتخاب کنیم

هدف ما از ارائه ی راهنمای خرید ضد آفتاب، معرفی ماهیت ضد آفتاب و انواع آن به مخاطبان گرامی می باشد. همه ی این موارد به شما در انتخاب ضد آفتاب مناسب کمک می کند. در استفاده از ضد آفتاب باید به نوع فیزیکی یا شیمیایی بودن آن توجه فرمایید. برای آگاهی بیشتر به توضیحات هر کدام از ضد آفتاب ها توجه فرمایید

 ضد آفتاب فیزیکی

 مقصود از ضد آفتاب فیزیکی، وجود داشتن دو ترکیب غیر آلی  دی اکسید تیتانیوم و اکسید روی ، در ترکیبات این نمونه از  ضد آفتاب ها  می باشد. به این نمونه از ضد آفتاب ها، غیر آلی نیز می گویند. کار اصلی ضد آفتاب‌های غیر آلی انعکاس اشعه ماورا بنفش را از بدن و پخش آن به اطراف می باشد. تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که ضد آفتاب‌های غیر آلی قادر هستند با  جذب حداکثر ۹۵ درصد از اشعه UV، مانند سپری برای پوست عمل کنند.

 

ضد آفتاب شیمیایی

 اگر در ترکیبات ضد آفتاب، روی یا تیتانیوم وجود نداشته باشد می گوییم نوع ضد آفتاب شیمیایی است. عملکرد این ضد آفتاب‌ها، مانند لوسیون ها بهداشتی میباشد که  به پوست شما جذب می‌شوند و با استفاده از ترکیبات فعال، طی  واکنش های شیمیایی،  نور ماورا بنفش را به گرما تبدیل می‌کند تا از این طریق مانع از آسیب آن به پوست گردند.

توجه فرمایید در مبحث راهنمای خرید کرم  ضد آفتاب باید مواردی مانند نوع پوست و spf را   نیز در نظر داشته باشید. در ادامه به توضیح هریک از آنها خواهیم پرداخت  . اگر هنوز نمیدانید نوع پوستتان چیست بهتر است به مقاله تشخیص نوع پوست سری بزنید. 

بهترین راهنمای خرید کرم ضد آفتاب
بهترین راهنمای خرید کرم ضد آفتاب

SPF  چیست ؟

از مهم ترین نکات راهنمای خرید ضد آفتاب، توجه به spf   می باشد. حتما می پرسید اصلا  SPF چیست؟ و ضدآفتاب باید چه  spf داشته باشد ؟ در جواب باید بگوییم که      SPF(sun protection factor) نشان دهنده ی  ضریب محافظت در برابر  اشعه ی آفتاب، می باشد وقتی می گوییم  ضدآفتابی با SPF 30 ،  وجود دارد یعنی میزان محافظت این ضدآفتاب در مقابل اشعه مضر خورشید، حدود ۹۷ درصد میباشد. البته spf  های بالاتر از این نیز وجود دارد که  از قدرت  حفاظت بیشتری برخوردار هستند، ولی ماندگاری آنها  کم است از این رو باید در طول روز چندین بار از آنها استفاده کنید. جالب است بدانید که  ضد آفتابی وجود ندارد که  به طور ۱۰۰ درصد از پوست  محافظت‌کند. بلکه وظیفه ی اصلی آنها افزایش  مدت زمان حضور شما در خارج از منزل میباشد.

نکته :  SPF 100 در مقایسه با SPF 50 ، توانایی بیشتری  در محافظت از پوست در برابر آسیب های پوستی و سوختگی دارد و حداقل SPF در ضد آفتاب ها  ۳۰ می باشد.

کرم ضدآفتاب با طیف وسیع

 در این بخش از راهنمای خرید ضد آفتاب، قصد داریم درباره کرم ضد آفتاب با طیف وسیع یا گسترده صحبت کنیم. مقصود از  ضد آفتاب طیف گسترده،  محصولی است  قادر است که از پوست در مقابل  هر دو اشعه مضر UVA و UVB  محافظت  کند. در حالت کلی کرم هایی که با چنین ترکیباتی  ساخته شده اند روی بسته بندی آنها ضد آفتاب طیف وسیع  نوشته  شده است و همینطور  از اصطلاح  PA و SPF  بر روی بسته بندی آنها استفاده شده است. مفهوم   PA همان درجه بندی  از یک پلاس (+)  تا ۴ پلاس می باشد.

ضدآفتاب خوب چه ویژگی هایی باید داشته باشد

 حال که با اصطلاحات مربوط به راهنمای خرید ضد آفتاب آشنا شدید. وقت آن رسیده است که از ویژگی های  بهترین کرم ضدآفتاب مطلع گردید. این ویژگی ها عبارتند از:

  • از پوست در برابر هر دو طیف UVB و UVA  محافظت ‌کند
  • حاوی ترکیباتی مانند زینک، تیتانیوم، دی‌اکسید تیتانیوم، اکتیل متوقف کننده، پارسول و اکسید روی باشد.
  • کرم‌های ضد کمدوژنیک و آلرژیک کرم‌هایی هستند که از پوستتان  در مقابل اشعه فرابنفش در هر دو نوع A و B محافظت می‌کنند و علاوه بر‌ آن  این نوع کرم‌ها می توانند  از پوست در برابر آفتاب‌سوختگی، آکنه و سایر اثرات منفی خورشید محافظت ‌کنند.
راهنمای جامع انتخاب و خرید ضد آفتاب
راهنمای جامع انتخاب و خرید ضد آفتاب

همچنین نحوه استفاده از کرم ضد آفتاب را در ویدیو زیر می توانید مشاهده کنید.

 

 

معرفی انواع ضد آفتاب

در راهنمای خرید ضد آفتاب باید با انواع آنها نیز آشنایی داشته باشید.

  • ضدآفتاب‌های کرمی: برای استفاده ی پوست‌های خشک بهترین گزینه هستند.
  • ضدآفتاب‌های ژلی: برای نقاط مودار بدن مانند سر یا قفسه‌ سینه در مردها کاربرد دارد.
  • ضدآفتاب‌های استیکی: استفاده از کرم ضد آفتاب برای دور چشم با استفاده از مدل استیکی امکان پذیر است.
  • ضدآفتاب‌های اسپری: معمولاً راحت تر هستند، اما نه اینکه از لحاظ سلامتی گزینه مطمئن‌تری باشند.
  • ضد آفتاب های ضد تعریق و ضد شست‌وشو: برای استفاده ی ورزشکاران و افرادی که در معرض تعریق زیاد هستند مناسب است.
  • ضدآفتاب ضدجوش: اگر پوستتان چرب و دارای جوش است باید از نوع فاقد چربی یا         free    oil استفاده کنید. 
  • ضد آفتاب کرم پودری: این نمونه از ضد آفتاب ها حاوی رنگ هستند و قدرت پوشش دهندگی لک ها و جای جوش ها را دارند.

 

ضدآفتاب مناسب برای نوع پوست

در راهنمای خرید ضد آفتاب، باید به نوع پوستتان نیز توجه داشته باشید سپس اقدام به خرید ضد آفتابی متناسب با نوع پوستتان فرمایید. در ادامه به بررسی سه نوع ضد آفتاب برای سه نوع پوست پرداخته ایم

 ضد آفتاب مناسب پوست چرب

افرادی  که پوست  چرب و مستعد آکنه دارند باید از  ضد آفتاب  های مخصوص پوست چرب و فاقد  روغن استفاده کنند . ضد آفتاب خوب برای پوست چرب ، نه تنها موجب بدتر شدن وضعیت آکنه نمی گردد بلکه با تنظیم سبوم چربی، به بهبود آکنه نیز کمک فراوانی می کند. کسانی که برای درمان جوش های  خود از انواع داروهای موضعی استفاده می‌کنند  ممکن است با  خشکی پوست مواجه گردند، از این رو شاید با به کاربرد ضد آفتاب‌های ژلی کمی  مشکل داشته باشند زیر این نمونه از  ضد آفتاب‌ها حاوی الکل هستند. الکل نیز سبب  خشکی زیاد  پوست  می گردد و  به دنبال آن، آنها پوست  حساسی را نیز  تجربه خواهند  کرد. این افراد می توانند با استفاده از  لوسیون‌ها یا کرم‌های سبک ( Fluid ) از پوستشان محافظت کنند.

ضد آفتاب مناسب پوست‌ خشک:

محصولات ضد آفتاب مناسب پوست خشک  حاوی مرطوب‌کننده برای  رطوبت و آبرسانی پوست هستند.  از  رایج ترین مواد مرطوب‌کننده موجود  در محصولات ضد آفتاب  می توان به   لانولین، روغن‌ها و سیلیکون‌هایی مثل پلی‌دی‌متیل‌سیلوکسان اشاره کرد. در حالت کلی  ضد آفتاب‌های مخصوص پوست خشک  به شکل کرم، لوسیون یا پماد قرار دارند. از این رو  هنگام خرید، به دنبال محصولاتی باشید که از این   اسامی روی برچسب محصول استفاده شده باشد.

استفاده از ضدآفتاب از پوست در مقابل آسیب های نور خورشید دفاع می کند.

ضد آفتاب مناسب پوست حساس

اگر جز افرادی هستید که  پوستشان  به سختی محصولات ضد آفتاب یا آرایشی را قبول می کند، نوع پوست شما حساس است. پیشنهاد ما به شما این است که  به دنبال خرید محصولات ضد آفتاب های غیرحساسیت‌زا  یا هایپوآلرژنیک باشید. بهتر است قبل از  خرید  نهایی ضد آفتابی که قرار است از آن  به صورت همیشگی  و منظم بهره ببرید،  سراغ تست مجموعه‌ای از نمونه محصولات ضد آفتاب بروید تا از این طریق  محصول مناسب پوستتان را پیدا کنید. اگر بعد از استفاده از ضدآفتاب دچار حساسیت‌های پوستی شدید، بهتر است  برای تشخیص  دقیق ماده‌ای که به آن آلرژی  دارید،  یک تست حساسیت  دهید.

نتیجه گیری: 

ضد آفتاب ها انواع مختلفی دارند که با توجه به نوع پوست و نوع استفاده ای که دارید بهتر است از انواع انها مطلع بوده و ضدآفتاب مناسب برای پوستتان را انتخاب نمایید . جهت خرید ضدآفتاب میتوانید به صفحه این محصول در سایت شادی بیوتی مراجعه کرده و انواع ضدآفتاب ها را بررسی فرمایید. 

توصیه متخصصین شادی بیوتی

شادی بیوتی با فراهم کردن محصولات اورجینال و تضمین کیفیت ، رضایت مشتریان را جلب کرده و اعتماد را در آن ها به وجود آورده. 

طبق توصیه متخصصین شادی بیوتی ، علاوه بر مطالعه مقاله بالا، استفاده از محصولات پیشنهادی زیر هم تا حد زیادی برای شما مفید خواهد بود

دیدگاهتان را بنویسید

ایمیل و شماره همراه شما هرگز نمایش داده نخواهد شد، وب سایت اختیاریست.

دیدگاه:پیام شما
نامنام شما
ایمیلایمیل
وب سایتوب سایت

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.