بی شک هر تغییری از درون انسان نشات میگیرد و افسردگی از این قائله مستثنی نیست. ورای تمام عوامل تغذیه، ورزش، روتین پوستی و غیره به شکل غیر قابل باوری افسردگی بر سلامت و زیبایی پوست اثرگذار است.

از آنجایی که رابطه میان افسردگی و زیبایی یک رابطه متقابل است، در این وبلاگ سعی بر این داریم تا شما با انواع روش ها و اهمیت مراقبت صحیح از پوست آشنا شوید و در این دوران حساس از زندگی، تا حداکثر ممکن از آسیب های وارده به لایه های عمقی و سطحی پوست جلوگیری کنید.

 تاثیر افسردگی بر پوست

چطور استرس روی پوست اثر میگذارد؟

تا به حال شده از موضوعی به طور ناگهانی بترسید و پس از آن با تبخال مواجه شده باشید؟ یا اینکه یک روز پر از فشارهای روحی را پشت سر گذاشته باشید و در آینه جوش های ریز و درشت و متورم را چهره تان بیابید؟

پوست مانند ویترینی از آنچه درون شما میگذرد نمایانگر احساسات درون شما هستند. پس از یک تعطیلات بی نقض و با روحیه ای شاداب پوست شما بیش از پیش شفاف و جوانتر به نظر میرسد و بالعکس این ماجرا را در مواقع ناراحتی و استرس میتوانید به وضوح احساس کنید.

اما بیایید به شکلی دقیق و موشکافانه به روند و نتایج تاثیر افسردگی بر پوست بپردازیم.

استرس حاد چه تاثیری بر پوست شما خواهد گذاشت؟

از میان تمام احساسات منفی موجود درون افسردگی، استرس مخرب ترین اثر را بر پوست شما میگذارد. پس اگر گمان میکنید که دارای افسردگی نیستید اما استرس روزانه تان بالاست از قائده مبرا هستید، سخت در اشتباهید!

زیرا بزرگترین محرک، هورمون کورتیزول است که در زمان استرس آزادانه از طریق سیستم بدن شما جریان می‌یابد. در نتیجه رگ‌های خونی نازک می‌شوند، سلول‌های جدید پوستی دیرتر شکل می‌گیرند و تجدید سلول به میزان نصف کاهش می‌یابد. این فرایند دقیقاً به معنی پیر شدن پوست است.

علاوه بر این مغز شما آنقدر درگیر مسائل استرس زا میشود که شما به طور ناخودآگاه از لایف استایل سالم خارج میشوید. به طور مثال به میزان کمتری آب میخورید، میزان خوابتان بهم میریزد و یا از زمان گذاشتن برای مراقبت از پوست خود غافل میشوید. کمبود آب در بدن، پرخوابی یا کم خوابی و استرس های مداوم پوست شما را فاز بحرانی عمقی میکند که البته تاثیر آن را به سطح پوست هم میتوانید ببینید اما یادتان نرود که تاثیرات عمقی آن حتی تا ماه ها میتواند شما را درگیر خود سازد. به طور کلی از عواقب استرس میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ایجاد جوش و آکنه
  • چین و چروک بر پوست
  • ایجاد التهابات پوستی
  • تعریق بیش از حد
  • بسته شدن منافذ پوستی
  • جوش های سرسیاه و عمیق

تاثیر استرس بر بدن

تاثیر افسردگی بر انواع پوست ها

افسردگی ممکن است تأثیرات مختلفی بر پوست داشته باشد. بسته به نوع و ژنتیک موجود در بدن شما واکنش ها به افسردگی متفاوت است. در ادامه از عملکرد افسردگی بر انواع تایپ های پوستی گفتیم که میتوانید با پیدا کردن تایپ پوستی خود، بر علت و واکنش پوستی بدن خود آگاهی پیدا کنید.

پوست خشک

افسردگی ممکن است باعث کاهش تولید چربی در پوست شود و در نتیجه پوست خشک و ترشحی ناکافی شود.

لک‌های پوستی

برخی مطالعات نشان می‌دهد که افسردگی می‌تواند باعث ایجاد لک‌های پوستی شود. برای مثال، استرس و افسردگی می‌توانند باعث افزایش تولید ملانین شوند که منجر به تشکیل لک‌های پوستی می‌شود.

پوست چرب

در برخی افراد، افسردگی ممکن است باعث افزایش ترشح چربی در پوست شود که باعث ایجاد پوست چرب و ظاهر چربی روی صورت می‌شود.

تحریک پوست

برخی از افراد ممکن است در اثر افسردگی و استرس، به شدت پوست صورت را با دستان خود تحریک کنند و این باعث افزایش التهاب و قرمزی پوست می‌شود.

در کل، تأثیر افسردگی بر پوست به میزان و نوع افسردگی، همچنین ویژگی‌های پوست هر فرد متفاوت است. به همین دلیل، بهتر است با مشاوره پزشک متخصص پوست و روان‌شناس، برای درمان هر دو مشکل به دنبال راه‌حل مناسب باشید تاثیر افسردگی بر پوست به دلیل تأثیرات فیزیولوژیک و روان‌شناختی این بیماری بر بدن انسان است.

برای مثال، افسردگی می‌تواند باعث کاهش سطح هورمون‌های استروژن و تستوسترون شود که باعث تغییر در ترشح چربی و تحریک پوست می‌شود. همچنین، استرس و افسردگی می‌توانند باعث افزایش سطح هورمون کورتیزول شوند که باعث خشکی و لک‌های پوستی می‌شود.  علاوه بر این، افسردگی ممکن است باعث تحریک عادات خود آسیبی مثل خارش دادن، ریزش مو، ریزش ناخن و خراشیدن پوست شود و متعاقبا، در برخی افراد، افسردگی ممکن است باعث کاهش انگیزه مراقبت از پوست شود و در نتیجه افزایش احتمال عفونت‌های پوستی می‌شود. 

درمان افسردگی و بهبودی از آن می‌تواند بهبودی و بهبودی پوست را نیز به همراه داشته باشد. برای مثال، تمرینات تنفسی، مدیتیشن، یوگا، ورزش و بهبود نوع غذایی ممکن است به کاهش استرس و افسردگی کمک کنند. همچنین، استفاده از محصولات پوستی با مواد طبیعی مثل آلوئه ورا، روغن‌های گیاهی، ویتامین E و سیستم مراقبت از پوست مناسب نیز می‌تواند به بهبودی پوست کمک کند.

عوارض استرس بر پوست

خشم و عصبانیت چه تاثیری بر پوست خواهد داشت؟

بله درست فهمیدید! خشم و عصبانیت پای ثابت بیماری افسردگی است هرچند اگر فرد افسرده حالات خشم را در ظاهر بروز ندهد، اما عصبانیت در درون احساسات فرد افسرده رخنه کرده است و پوست را تحت تاثیر قرار میدهد. عصبانیت موجب انقباض عضلات صورت (اخم) می‌شود و این به مرور زمان چین و چروک را پدید می‌آورد. در کلینیک های پوستی پرتقاضا ترین درخواست مراجعه کنندگان برای از بین بردن خط اخم و خط غم اطراف لب است پس خشم درون‌تان را جدی بگیرید و اقدامات لازم را در این باره به کار بگیرید.

راهکارهای جلوگیری از تاثیرات منفی افسردگی بر پوست

کلید رهایی از واکنشهای پوستی و البته افسردگی، اهمیت دادن و ارزش گذاشتن برای خودتان است. برای شروع میتوانید در روتین تغذیه و پوست خود تجدید نظر کنید. اجرای یک روتین پوستی آرامش‌بخش و کامل یک روش عالی برای تولید اندورفین است. اندورفین موجب می‌شود که احساس خوشبختی و رضایت داشته باشید و هرچقدر که این روند را ادامه دهید، با مشاهده تاثیر آن بر پوست خود روحیه تان هم بهبود میابد.

البته استرس تاحدودی در زندگی انسان لازم است و قرار نیست استرس به طور کلی از زندگی‌تان رخت ببندد اما شما با ساختن یک سد دفاعی عمیق از اثرات مخرب آن تا حد زیادی جلوگیری میکنید.

نکته: برای درمان بیماری‌های حساس پوستی مانند پسوریازیس، ولیتیگو، اگزما و… حتما به متخصص پوست مراجعه کنید.

زمانی که حرف از مراقبت از پوست به میان می‌آید، از هزینه های هنگفت آن دچار شک و تردید میشویم اما همیشه اینطور نیست و شما میتوانید با یک بودجه بندی محدود و خرید محصول مناسب خود به نتیجه ایده‌آل خود برسید بنابراین در ادامه لیستی از انواع خدمات موثر بر زیبایی و سلامت پوست را مشاهده خواهید کرد.

بوتاکس و آدنوزین، ماده آرامش‌بخش پوست

بوتاکس و آدنوزین به عنوان داروهای درمانی برای کاهش چروک پوست استفاده می شوند، اما با مکانیسم ها و عملکرد متفاوت. بوتاکس یک نوع توکسین است که با مسدود کردن عملکرد عضلات در مناطقی که بیشترین چین و چروک را دارند، مانند خطوط ریز روی پیشانی، چشم و لب، به کاهش ظاهر چین و چروک ها کمک می کند.

بوتاکس باعث مسدودی عصبی در منطقه تزریق شده می شود و عضلات را برای مدتی موقتاً از کار می اندازد، این موضوع باعث کاهش شدت و ظاهر خطوط و چین های پوستی می شود. از طرف دیگر، آدنوزین یک ماده شیمیایی است که در بدن طبیعی وجود دارد و با تحریک تولید کلاژن و الاستین در پوست، بهبود ساختار پوست و کاهش چین و چروک پوست کمک می کند.

این دارو با افزایش سلول های پوستی و بهبود خونرسانی به پوست، ترمیم آسیب های ناشی از پیری، تابش UV و استرس های محیطی را تسریع می کند. آدنوزین همچنین می تواند به عنوان یک ماده آرامبخش برای پوست عمل کند و از التهاب پوستی کاسته و پوست را بهبود بخشد.

با این حال، نوع چین و چروک پوست، عوامل بیماریایی و برخی عوامل دیگر ممکن است باعث شود که یک درمان بهتر از دیگری برای کاهش چروک پوست مناسب باشد.

سی سی کرم یک تیر و چند نشان در مقابله با اثرات افسردگی

خوشبختانع تکنولوژی و راه های درمانی روز به روز پیشرفته تر و گسترده تر میشود و بشر برای زیبایی و سلامت محصولات تخصصی را عرضه میکند. نام سی سی کرم مخفف عبارت color-correcting به معنای اصلاح کردن رنگ است. سی سی کرم یک محصول آرایشی و بهداشتی است که علاوه بر اینکه دارای خواص کرم‌های ضد آفتاب است و اس پی اف دارد، از نویز افتاب جلوگیری میکند و ظاهری مانند کرم‌پودر و مرطوب‌کننده را هم یک‌جا دارد.

به همین سبب زیبایی و صافی پوست میشود و ایرادات پوستی را تا حدی پوشش میدهد. این محصول برای افرادی که زمان طولانی در معرض نور آبی موجود در لپ‌تاپ، تلفن همراه و یا تی وی قرار دارند، بسیار مناسب است چرا که تنها سی سی کرم ها میتوانند پوست را به خاطر پیگمنتی که داخل خود دارند از این نور محفوظ نگه دارند. میتوان گفت میزان محافظت سی سی کرم در برابر این اشعه حتی از کرم های ضد افتاب هم قوی تر میباشد. بنابراین پیشنهاد ما به دکترها، پرستارها و کادر درمان که به طور مداوم با نور سفید و لوازم تکنولوژی سروکار دارند این است که از استفاده ی مداوم سی سی کرم غافل نمانند.

از خصوصیات سی سی کرم میتوان به تکنولوژی رنگ آن اشاره کرد. بدین گونه که هنگام پخش این کرم بر پوست ابتدا رنگ آن سفید است و پس ماساژ آن بر پوست، رنگ کرم کاملا با رنگ پوست شما مطابقت پیدا میکند و هیچگونه احساس سنگینی ایجاد نمیکند.

با آنکه سی سی کرم تقریبا محصولی نوظهور در عرصه زیبایی و بهداشتی است، اما انواع ویژگی ها، قیمت ها و برندهای مختلف ممکن است باعث سردرگمی شما شود. به همین علت به شما پیشنهاد میدهیم محصولی را خریداری کنید که تایپ پوستی بخصوص نداشته باشد و میزان SPF آن نه زیاد و نه کم باشد.

سی سی کرم ضدآفتاب و کرم پودر طبی Cc Cream یکی از آن محصولات استاندارد است که شما میتوانید با اطمینان از اصالت و سازگاری آن بر پوست خود از طریق لینک زیر این محصول را مشاهده و اقدام به خرید نمایید.

شما می توانید از سی سی کرم بارونس که پیشنهاد شادی بیوتی به شما است استفاده کنید و همزمان از خواص ضدآفتاب آن هم بهره ببرید. برای مشاهده کلیک کنید.

درنهایت امیدواریم حال دلتان دلپسند باشد و از سلامت پوست و روح خود غافل نشوید.

دیدگاهتان را بنویسید

ایمیل و شماره همراه شما هرگز نمایش داده نخواهد شد، وب سایت اختیاریست.

دیدگاه:پیام شما
نامنام شما
ایمیلایمیل
وب سایتوب سایت

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.