حساسیت افراد نسبت به تیرگی چشم کاملا یک امر عادی است چرا که تاثیر نامطلوب آن بر زیبایی کاملا مشهود و آزاردهنده است. طبیعتا پوست نازک و در بعضی موارد، تا حدی شفاف زیر چشم سبب میشود تا هر مشکل و عارضه ای در بدن خود را در این قسمت از پوست نشان دهد. پس چه از نظر زیبایی و چه از نظر سلامت بدن موضوع تیرگی دور چشم را جدی بگیرید.تیرگی و سیاهی دور چشم مشکل شایعی است و باعث میشود چشمها و صورت همیشه خسته به نظر برسند. سیاهی­ های دور چشم امری شایع در میان خانم ها و آقایان است و در گاهی موارد، تیرگی دور چشم در کودکان هم دیده می شود. اکثر خانم ها با استفاده از کانسیلر یا کرم پودر، اقدام به پوشاندن این تیرگی ها می کنند اما بهترین راه نجات، درمان قطعی سیاهی دور چشم است.

امروز اینجا هستیم تا به طور کاملا علمی – تخصصی و به زبان ساده، به این مشکل بپردازیم و راه حل های صحیح و کاربردی را به شما معرفی کنیم.

علل سیاهی دور چشم

به منظور درمان قطعی کبودی زیر چشم ابتدا باید دلیل آن مشخص شود. کبودی یا سیاهی دور چشم به دلایل مختلفی رخ میدهد که ممکن است با لیست بلند بالایی مواجه شوید و با این وجود باز هم علت آن را دقیقا متوجه نشوید. به همین علت ما این علل را به ۴ شکل ظاهری مختلف تقسیم کرده ایم که شما میتوانید با خواندن و بررسی هرکدام از سر رشته موارد، علت تیرگی زیر چشم خود را بیابید. این ۴ دسته عبارتند از:

 • ۱. تیرگی مایل به رنگ آبی
 • کمبود خواب و خستگی:‌ خستگی و کمبود خواب می تواند باعث ایجاد این مشکل شود. همچنین می تواند شما را رنگ پریده تر نشان دهد ، که باعث می شود چشم های شما تیره تر به نظر برسد. اطمینان حاصل کنید که هر شب هفت تا هشت ساعت می خوابید. رسیدن به خواب کافی می تواند به کاهش ظاهر سیاهی چشم شما نیز کمک کند.
 • آلرژی: آلرژی  باعث خارش پوست می شود که در نتیجه مالش مداوم پوست دور چشم می تواند منجر به تیرگی دور چشم شود. همچنین، حساسیت غذایی مخصوصا به محصولات لبنی میتواند این امر را تشدید کند
 • لایف استایل پر از استرس: استرس موجب پخش خون از رگ های ریز اطراف چشم در زیر چشم می شود. با گذشت زمان، خون های پخش شده در زیر چشم ها اکسید شده، به رنگ ارغوانی در می آیند و حلقه های تیره دور چشم را ایجاد می کنند.

۲.  تیرگی قهوه ای رنگ و مایل به مشکی

 • آسیب های نور خورشید: قرار گرفتن بیش از حد در معرض آفتاب می تواند باعث تولید بیش از حد ملانین در بدن شود. ملانین رنگدانه ای که رنگ پوست شما را تأمین می کند. قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آفتاب می تواند باعث تیره شدن رنگ اطراف چشم شود
 • سن: با افزایش سن، چربی طبیعی پوست به بخش تحتانی پلک منتقل می شود و چربی دور چشم کاهش می یابد. همین امر موجب نازک تر شدن پوست دور چشم ها می شود و در نهایت به پف زیر چشم و ایجاد حلقه تیره می انجامد. با این حال، هرچه پیرتر می شوید ، پوست شما نازک تر می شود و در نتیجه، چربی و کلاژن مورد نیاز برای حفظ قابلیت ارتجاعی پوست را از دست می دهید. بالا رفتن سن و نازک شدن پوست اطراف چشم باعث برجسته شدن رگهای خونی و ایجاد تیرگی در اطراف چشم می شود.
 • عوامل ژنتیکی: تعداد زیاد رگ­های خونی و نازکی پوست دور چشم، از عوامل سیاهی دور چشم محسوب می شود. طبق مطالعات به دست آمده؛ تیرگی دور چشم در این افراد ارثی است. حتی رسوب ملانین در زیر چشم هم می تواند ارثی باشد. پس با نگاه کردن به چشمان والدین خود می­توان دلیل سیاهی دور چشم را پیدا کرد. وراثت و ژنتیک همچنین می تواند نقش زیادی در ایجاد و تسلط این مشکل داشته باشد. تحقیقات نشان داده است که اگر کسی زیر چشمانش تیرگی داشته باشد ، ممکن است این مورد در برخی دیگر از اعضای خانواده فرد نیز دیده شود.

۳.   تیرگی بنفش رنگ

 • سن: پیری طبیعی پوست یکی از دلایل سیاهی دور چشم است. با افزایش سن، چربی و کلاژن زیر پوست کاهش می یابد. در این شرایط؛ رگ های خونی بیشتر نمایان می شوند. به همین دلیل از سن بیست و پنج سالگی استفاده از کرم دور چشم پیشنهاد می شود.
 • کم خونی: کمبود آهن در رژیم غذایی شما را کم خون می کند  و می تواند به صورت تیرگی دور چشم ظاهر شود. بارداری و قاعدگی می تواند باعث کاهش سطح آهن و برجسته شدن رگهای زیرین چشم فرد شود.

۴.   سایه تاریک

تغییرات وزنی: یکی از دلایل اصلی تیرگی دور چشم، رژیم غذایی نامناسب است. کمبود مواد مغذی و برخی ویتامین ها سبب ایجاد حلقه سیاه دور چشم می شود. یک رژیم غذایی سالم و مغذی پر از ویتامین هایی مانند A ، C ، K ، E و مواد مغذی می تواند به خلاص شدن از این مشکل کمک کند.

تیرگی چشم شما جزو کدام دسته است؟

با دقت به این قسمت توجه داشته باشید! در بسیاری اوقات تصور میکنیم علل تیرگی چشم ما میتواند مربوط به عوامل بالا باشد که خود جزو عوامل محیطی و سبک زندگی شما تلقی میشود. اما در مواردی، با وجود رعایت تمام موارد بالا و همچنین در پیش گرفتن انواع روتین های پوستی، باز هم تیرگی زیر چشم به قوت خود باقیست. برای آنکه بدانیم و کشف کنیم که تیرگی زیر چشم ما نشات گرفته از کدام دسته است، توصیه میکنیم موارد زیر را به دقت بررسی نمایید:

 • تیرگی ملانینی (Hyperpigmentation): این نوع تیرگی زیر چشم به دلیل افزایش میزان مصرف ملانین، که ماده‌ای است که پوست را تیره می‌کند، ایجاد می‌شود. عواملی مانند تعرض به نور خورشید، تغییرات هورمونی، عوامل وراثتی و استفاده طولانی مدت از آرایش می‌توانند عامل ایجاد تیرگی ملانینی زیر چشم شوند.
 • تیرگی عروقی (Vascular dark circles): این نوع تیرگی زیر چشم به دلیل دیده شدن رگ‌های خونی زیر پوست در ناحیه زیر چشم ایجاد می‌شود. عواملی مانند خواب ناکافی، خستگی، عوامل وراثتی، استفاده زیاد از آرایش، التهاب و آلرژی می‌توانند به ایجاد تیرگی عروقی زیر چشم منجر شوند

نحوه صحیح مراقبت از پوست اطراف چشم

 • مرحله اول: عدم استفاده زیاد و مرتب از انواع آرایش های چشمی

حتی بهره گرفتن از بهترین مارک ها و برند های موجود در بازار زیبایی در خرید ریمل، خط چشم و سایه چشم باز هم تاثیرات نامطلوبی بر سلامت پوست اطراف چشم خواهد گذاشت. استفاده مداوم از خط چشم میتواند در دراز مدت موجب ازبین رفتن پوست اطراف چشم شود. از این رو توصیه میکنیم جهت کاهش اثرات نامطلوب تیرگی دور چشم حتما از ریمیل اصل و برند استفاده کنند.

 • مرحله دوم: پاک کردن آرایش دور چشم توسط پاک کننده ها

با وجود انواع پاک کننده های مخصوص دور چشم، بسیاری از افراد برای از بین بردن آرایش و کثیفی اطراف چشم از میسلارواتر ها و یا تونر ها بهره میگیرند. لازم به ذکر است که این پاک کننده ها چه مخصوص چشم و چه مناسب برای کل صورت، دارای مولکول های بزرگ هستند و منافذ پوست را بسته که خود موجب تشدید تیرگی و بروز حساسیت های پوستی میشوند. این عمل از تنفس و رساندن مواد مغذی لازم به پوست جلوگیری میکنند. برای پیشگیری از این امر، حتما بعد از پاک کردن آلودگی ها، از شوینده مناسب استفاده کنید و پاک کننده ها از روی صورت از بین ببرید.

 • مرحله سوم: نحوه پاک کردن آرایش از روی پوست اطراف چشم

حتما تا به حال تجربه آن را داشته ایم که با کشیدن پد روی آرایش بیشتر آلودگی را روی سطح پوست پخش کرده ایم و همچنان هاله از رنگ آرایش روی پوستمان بر جای مانده است. بدین منظور راه حل ما این است که یک پد زیر چشم قرار دهید تا با کشیدن پد حاوی پاک کننده، مواد آرایشی رقیق شده به سطح پوست زیر چشم نفوذ نکنند و آلودگی در اطراف چشم پخش نشوند.

چه محصولاتی برای رفع تیرگی دور چشم مناسب هستند؟

به طور کلی شما میتوانید از هر محصولی که حاوی مقدار کافی رتینول باشد، استفاده نمایید. رتینول یکی از مشتقات ویتامین A است. این ماده می‌تواند بافت پوست را ترمیم کرده و باعث جوان‌سازی پوست شود.

کرم شب رتینول روک: برای راحتی و سهولت استفاده و همچنین تاثیر بیشتر میتوانید از کرم شب رتینول روک استفاده نمایید که تاثیر بسزایی در جوانسازی و از بین بردن لک های پوستی دارد و به روشن سازی و خاصیت ترمیم کنندگی بسیار معروف است. این کرم علاوه بر اینکه دارای رتینول است، حاوی ویتامین سی که به روشن کنندگی شهرت دارد و حاوی هیالورونیک اسید است که رطوبت رسانی و آبرسانی بالایی دارد و چشمان شما را از هر نیازی غنی میکند. 

کرم دور چشم روک: محصولی منحصر به فرد برای ناحیه چشم است. این کرم پوست اطراف چشم را آب رسانی میکند و خطوط ریز و چروک‌های ناحیه چشم را پر میکند. فرمولاسیون پیشرفته آن، ترکیبی از عناصر غنی کننده و مرطوب کننده است که به طور مؤثری به بهبود ظاهر پوست ناحیه چشم کمک می‌کند. کرم دور چشم روک حاوی مواد مغذی مانند پپتیدها، اسید هیالورونیک، ویتامین C و E و مواد ضد اکسیدان قوی است که با همکاری در نفوذ عمقی به پوست، احیا و تقویت آن را تسهیل می‌کنند. این محصول باعث افزایش هیدراتاسیون پوست و حفظ رطوبت طبیعی آن می‌شود، در نتیجه پوست ناحیه چشم نرم، شاداب و تازه به نظر می‌رسد.

کرم دور چشم رتینول: این کرم درمان کننده تخصصی چین و چروک و تیرگی زیر چشم است. این محصول به صورت تخصصی برای ویژگی ها و سازگار با پوست دور چشم تخصص یافته است. کرم دور چشم رتینول تاثیر بسزایی در کاهش خطوط پنجه کلاغی دور چشم میگذارد و شما میتوانید تاثیر آن را پس از ۴ هفته مشاهده بفرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

ایمیل و شماره همراه شما هرگز نمایش داده نخواهد شد، وب سایت اختیاریست.

دیدگاه:پیام شما
نامنام شما
ایمیلایمیل
وب سایتوب سایت

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.